Muhteşem Haber Olarak Duyuruldu! Koronavirüs Salgınına Aşı Yerine İlaç Tedavisi Onaylandı

Koronavirüs salgınında en önemli korunma yöntemi aşı olurken bu dönemde yeni adım İngiltere'den geldi. Ülke koronavirüs salgınında ilaç tedavisini onayladığını duyurdu.

Muhteşem Haber Olarak Duyuruldu! Koronavirüs Salgınına Aşı Yerine İlaç Tedavisi Onaylandı

Koronavirüs salgını yaklaşık 1.5 yıldır tüm dünya ülkelerinin en önemli gündem maddesi. Milyonlarca kişiye bulaşan ve yüzbinlerce insanın ölümüne neden olan salgın için ise tıbbi çalışmalar devam ediyor.

Aşıların bir bir kullanıma sunulmasının ardından salgına dair bağışıklık oluşturulmaya başlandı. En önemli korunma yöntemi olan aşı çalışmalarının yanında yeni gelişme İngiltere'den geldi.

İNGİLTERE'DEN KORONAVİRÜS İLAÇ TEDAVİSİNE ONAY

İngiltere'de korona virüsü önlemek amacıyla geliştirilen ilk ilacın kullanımı onaylandı. Onay sonrası ülkede artık salgına yakalananlar ilaç tedavisi alabilecekler. İlaç tedavisine dair ilk bilgi ise İlaç ve Sağlık Ürünleri Düzenleme Kurumu (MHRA) tarafından paylaşıldı. İlaç ve Sağlık Ürünleri Düzenleme Kurumundan yapılan basın açıklamasında; söz konusu ilacın enfeksiyonu önleme ve akut enfeksiyon semptomlarını tedavi etmek için kullanılabileceği açıklandı.

İlaç Hastanede Tedavi Gereksinimini Azaltabilir

İlaç tedavisine dair yapılan ilk açıklamada ayrıca; geliştirilen ilacın Covid-19 nedeniyle hastane tedavisi gerekliliğini azaltabileceği vurgulandı. İlacın geliştirilme sürecine dair ise MHRA, denemelerin mutasyonlardan önce yapıldığını bildirdi. Geliştirilen ilaç proteinden oluşuyor ve virüse karşı insan antikoru gibi davranıyor.

Onaylanacak

Regeneron ve Roche tarafından geliştirilen ilacın enjeksiyon veya infüzyon yoluyla hastalara verileceği, ilacın virüsün solunum sistemine sıkıca bağlandığı bölgelerde etki ettiği kaydedildi. Hükümet ve Ulusal Sağlık Servisinin (NHS), tedavinin zamanı geldiğinde ilacın hastalara nasıl uygulanacağına yönelik bilgileri onaylayacağı vurgulandı.

İLAÇ TEDAVİSİNE İLİŞKİN İLK AÇIKLAMA "MUHTEŞEM HABER"

İlaç tedavisine ilişkin yapılan ilk açıklama İlaç ve Sağlık Ürünleri Düzenleme Kurumunda görevli Dr. Samantha Atkinson'dan geldi. Dr. Atkinson açıklamasında koruma sağlamaya yardımcı olabilecek başka bir terapötik tedavinin onaylandığını duyurmaktan memnuniyet duyuyoruz, ifadelerini kullandı. İngiltere Sağlık Bakanı Sajid Javid ise ilaç tedasine onay verilmesini Harika Haber olarak ilan etti.

SONRAKİ HABER