Müjde! 2014 Yılından Sonra Konut Alanlara Tapu Harcı İadesi Yapılacak

Gayrimenkul Hukuku Derneği Başkanı Ali Güvenç Kiraz yapmış olduğu açıklama ile 2014 yılından sonra ev alanlara tapu harcı iadesi yapılacağı müjdesini verdi.

Emlak Haberleri 26.07.2018 - 16:33 15.07.2021 - 00:20 Serhat Karaman

Gayrimenkul Hukuku Derneği Başkanı Ali Güvenç Kiraz yapmış olduğu açıklama ile 2014 yılından sonra ev alanlara tapu harcı iadesi yapılacağı müjdesini verdi.

Türkiye'de kentsel dönüşüm projeleri büyük bir hızla yayılmaya devam ederken kentsel dönüşüm tapu harcı iadesi müjdesi geldi. Konu hakkında açıklamada bulunan Gayrimenkul Hukuku Derneği Başkanı Ali Güvenç Kiraz 25 Temmuz 2014 tarihinden sonra geçerli olmak üzere kentsel dönüşümle ev alan kişilere tapu harcı iadesi yapılacağını söyledi. Kentsel Dönüşümde Tapu Harcı İadesi Nedir?Kiraz yapmış olduğu açıklamasında 2014 yılının Temmuz ayı itibari ile yapılan yasal mevzuat değişikliği kapsamında ilk satışlarda geçerli olmak üzere ödemiş oldukları tapu harcı tutarını geri alma hakkına sahip olduklarını söyledi. Bu kapsamda kentsel dönüşüm kapsamında ev alan kişiler gibi kentsel dönüşüm kapsamında konut satan müteahhitler de kentsel dönüşüm tapu harcı tutarlarını geri alacak. Halk arasında daha ziyade Kentsel Dönüşüm Yasası adı ile anılan 6306 Sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun vatandaşa çok sayıda hak ve muafiyet tanımış oldu.Bunlardan biride kentsel dönüşüm tapu harcı muafiyeti olmuştu. Bu hakkın kendilerine tanınmasına rağmen satışlarda tapu harcı ödeyen kişiler ise yapacakları başvurular ile ödenen tapu harcını geri alma hakkına kavuşuyor. Tapu Harcı Nasıl Geri Alınır?Tapu harcını geri almak için ilk olarak atılması gereken adım tapu harcı ödenen tarihe göre belirleniyor. Tapu harcı ödendikten sonra 30 gün içerisinde tapu harcı geri alma başvurusunda bulunacaksa bu durumda vergi dairesine dilekçe ile başvuruda bulunarak kişi ödemiş olduğu tapu harcını geri alabiliyor. Ancak tapu harcı ödenen tarihin üzerinden 30 günden fazla bir süre geçtiyse bu durumda Gelir İdaresi Başkanlığı üzerinden başvuruda bulunulması gerekiyor. Gelir İdaresi Başkanlığı bu başvuruyu reddeder ya da tapu harcını ödemezse vergi mahkemesine dava açılarak tapu harcı geri alınıyor. 


Gelişmelerden Haberdar Olun

@