Mülteci Göçü Tepki Çekmişti! Göç Bakanlığı Kurulması İçin Düğmeye Basıldı

Suriye'de yaşanan iç savaş sonrasında başlayan mülteci akını son olarak sınırdan geçen Afganlıların görüntüleri ile devam etmişti.

Mülteci Göçü Tepki Çekmişti! Göç Bakanlığı Kurulması İçin Düğmeye Basıldı

Türkiye'nin son yıllarda hem sınır komşusu olan ülkelerde yaşanan iç savaşlar hem de diğer yabancı ülkelere göre daha insani koşullar sunması nedeni ile yoğun göç almaya başlamıştı. Suriye'de yaşanan iç savaştan kaçan mültecilerin yurdun dört bir yanına yayılması ve sayılarının artması üzerine bazı sorunlar yaşanmaya başlanmıştı.

Son dönemde İran, Irak ve Afganlıların da katıldığı yoğun göç dalgasının artması üzerine sosyal medyada başlayan "mülteci istemiyoruz" tepkileri artınca konu hakkında toplumda da farklı tepkiler oluşmuş, süreçte muhalefet ve iktidarda da sık sık karşı karşıya gelmişti.

GÖÇ BAKANLIĞI KURULACAK İDDİASI GÜNDEME BOMBA GİBİ DÜŞTÜ!

Yaşanan yoğun göç nedeni ile hem yeni oluşabilecek göç dalgalarına karşı önlem alınması hem de ülkeye giriş yapan mevcut sığınmacıların toplum ile olan uyumunun arttırılmasını sağlamak amacı ile yeni bir çalşmaya başlandığı iddia edildi.

Milliyet Gazetesi tarafından yapılan habere göre Türkiye'de mülteci, sığınmacı ya da geçici koruma statüsü altında bulunan kişileri kapsayacak olan Göç Bakanlığı hem ülkemize yönelik olarak yaşanabilecek yeni göç dalgalarına karşı tedbir alacak hem de ülkemizde yaşayan sığınmacıların topluma uyumunu destekleyecek adımları atacak.

Böylelikle son dönemde sayıları hızla artan mültecilerin karıştığı olayların en aza indirgenmesi amaçlanırken Ankara Altındağ'da yaşanan ve büyük tepki çeken benzer olaylara hızlı müdahale gerçekleştirilecek. Afganların yurda giriş görüntüleri hakkında açıklama yapan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ise tüm önlemlerin alındığını söyleyerek alakasız görüntülerin paylaşıldığını dile getirmişti.

SONRAKİ HABER