Musa Avsever Kimdir? Yeni Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Musa Avsever Kariyeri

Orgeneral Musa Avsever 2021 YAŞ kararıyla Kara Kuvvetleri Komutanlığı görevine getirildi. Peki Musa Avsever kimdir? Kariyeri, askeri başarıları ve biyografisi.

Musa Avsever Kimdir? Yeni Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Musa Avsever Kariyeri

2021 yılı Yüksek Askeri Şura toplantısı sona erdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlık ettiği toplantıya ayrıca Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler'de katıldı.

MUSA AVSEVER KİMDİR? KARİYERİ, ASKERİ BAŞARILARI NEDİR?

2021 YAŞ kararları kapsamında Kara Kuvvetleri Komutanlığında görev değişimi oldu. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın tarafından yapılan basın açıklamasında, alınan kararlar kamuoyu ile paylaşıldı. Bu kapsamda Kara Kuvvetleri Komutanı olan Orgeneral Ümit Dündar, yaş haddi nedeniyle emekliye sevk edildi. Ümit Dündar'ın yerine ise Birinci Ordu Komutanı Orgeneral Musa Avsever Kara Kuvvetleri Komutanı olarak atandı.

Yeni Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Musa Avsever Kariyeri

Musa Avsever 7 Kasım 1957 tarihinde Konya'nın Halkapınar ilçesine bağlı Nernek köyünde doğdu. 2003'te tuğgeneral, 2007'de tümgeneral, 2012'de korgeneral rütbesine terfi etti.15 Temmuz darbe girişimi sonrasında 28 Temmuz 2016 tarihinde yapılan Yüksek Askerî Şûra toplantısında orgeneralliğe terfi etti ve 1. Ordu Komutanlığına getirildi.

Musa Avsever son olarak ise 2021 yılı Yüksek Askeri Şura (YAŞ) kararları ile yeni Kara Kuvvetleri Komutanı olarak atandı.

SONRAKİ HABER