MÜSİAD Çimento Zammı İçin Hükümetin Devreye Girmesini İstedi!

Çimento fiyatlarına yüzde 40 zam yapılacağı haberi inşaat sektörünün gündemine bomba gibi düştü. İnşaatçılar alınan bu rekor zam kararı için tepkili.

MÜSİAD Çimento Zammı İçin Hükümetin Devreye Girmesini İstedi!

Çimento fiyatlarına yüzde 40 zam yapılacağı haberi inşaat sektörünün gündemine bomba gibi düştü. İnşaatçılar alınan bu rekor zam kararı için tepkili.

Çimento fiyatlarına 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere yüzde 40 zam yapılması zaten kötü günler geçiren inşaat sektörünün tepkisini çekti.2018 Yılında Çimento Fiyatları Yüzde 40 Arttı!Konu hakkında açıklamada bulunan Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) İnşaat Sektör Kurulu Başkanı Reha Yeltekin 2018 yılında zaten çimento fiyatlarının yaklaşık yüzde 40 oranında zamlandığına dikkat çekerek alınan bu yeni zam kararına bir anlam veremediklerini söyledi.Anadolu Ajansına konut hakkında açıklamada bulunan Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) İnşaat Sektör Kurulu Başkanı Reha Yeltekin alınan kararın kabul edilemez olduğunu söyleyerek bu oranların zaten sıkıntılı günler geçiren inşaat sektörünü iflasa sürükleyeceğini iddia etti.İnşaat Maliyetlerinin Yüzde 7-8'i Çimento Fiyatları Oluşturuyorİnşaat maliyetlerinin yüzde 7 - 8 gibi bir oranının çimento fiyatlarından oluştuğunu belirten Yeltekin çimentonun alternatifi olmayan bir ürün olduğunu ve alternatifi olmayan bir ürüne bu denli yüksek zam yapılmasının kabul edilemez olduğunu açıkladı.Yeltekin yapmış olduğu açıklamasında "Çimentoya 2018 yılında yüzde 40’a yakın zam yapılmışken ve gevşeyen kurlarla beraber indirim beklerken, yapılan bu zamma anlam veremedik.İnşaat sektörü tüm maliyet baskısına rağmen 2018’de satış fiyat artışına gitmedi. Bu zamla sektör çok daha zor durumda kalır.” diyerek fahiş zam oranı ile alakalı olarak hükümetin devreye girmesini beklediklerini açıkladı.Çimento Zammı Geri Alınmazsa 2019 Yılında Şantiyeler Kapanır!Bu oranın geri çekilmemesi durumunda şantiyelerin durabileceği uyarısında bulunan KONUTDER Başkanı Altan Elmas ise “Zam oranı korkunç. Bu inşaat sektörüne darbe vurmak demek. Geri alınmazsa şantiyeler durmak zorunda kalır” diyerek son derece önemli bir uyarıda bulundu.İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım ise çimento maliyetlerinin inşaat maliyetlerinin toplamında yüzde 7 - 8 'ine denk geldiğini söyleyerek alternatifi olmayan bu tip ürünlere gelen bu tip zamların sektörü olumsuz etkilediğini söyleri. Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği ise zamla ilgili olarak "Rekabet Kurumu gereği açıklama yapamıyoruz" dedi.2019 Yılında Konut Fiyatları Artacak, İşsizlik ArtacakYapılan zammın geri alınmaması durumunda ne yazık ki pek çok şantiye kapanacak. Konut üretimi azalırken hem konut üretiminin azalmasından dolayı hem de konut maliyetlerinin artmasından dolayı ev fiyatları yükselecek. Kapanan şantiyelerde işten çıkarılan inşaat işçileri nedeni ile işsizlik oranı yükselecek.Emlak365.com