MÜSİAD'dan Asgari Ücret Açıklaması: Anadolu'da Bu Ücretle Rahat Yaşanır

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Başkanı Mahmut Asmalı, enflasyona ve asgari ücrete ilişkin açıklamalar yaptı. Asmalı asgari ücret ile Anadolu'da geçimin çok rahat olacağını söyledi.

Finans 11.05.2022 - 16:32 12.05.2022 - 15:52 Gülşah Konuk Akın

Müstakil Sanayici ve İş adamları Derneği (MÜSİAD) Başkanı Mahmut Asmalı, enflasyon artışına ve asgari ücrete ilişkin açıklamalarda bulundu. Türkiye'de çalışmak isteyen herkese iş olduğunu fakat ülkenin iş beğenmeme gibi bir sorunla karşı karşıya olduğunu, çok eleman arayışı olmasında rağmen bulunamadığını ve emek gerektiren, yoğun işlerde kimsenin çalışmak istemediğini belirtti. 

Türk vatandaşlarının yoğun emek gerektiren işlerden kaçınması nedeniyle bu işlerde yabancı uyruklu kişilerin çalıştırılmasının tercih edildiğini, ağır işlerde çalışmak istemeyen kişilerin bu işlerde çalışsalar dahi verimli olamadıklarını, yabancı uyrukluların ise daha fazla çalıştığını açıkladı. 

müsiad-asgari-ücret-enflasyon

ENFLASYON VE ASGARİ ÜCRET AÇIKLAMASI

Savaş ve gıda kaynaklı enflasyon artışının tüm dünyada problem haline geldiğini söyleyen Asmalı: “Enflasyonda bir miktar yükselme olabileceğini düşünüyoruz ancak kısa süre sonra yavaşlama ve düşme kaydedilir diye bekliyoruz” dedi. Asgari ücrete enflasyondan daha fazla zam yapıldığını dile getiren Asmalı, fiyat artışı oldukça ücretleri de artırmanın enflasyonu daha fazla yükselteceğine dikkat çekti. Asgari ücretlilerin mağdır edilmemesi gerektiğini vurgulayan Asmalı, başka bir yol bulunması gerektiğini söyledi.

ASGARİ ÜCRETLİ ANADOLU'DA RAHAT YAŞAR

Ankara ya da İstanbul'da yaşayan kişiler için asgari ücretin cazip olmayacağını söyleyen Asmalı, asgari ücret ile Anadolu'da daha rahat yaşanabileceğini, ana büyük şehirlerdeki işlerde asgari ücretin tercih edilmediğini, ihracatın geliştiği bir ülkede işsizlik rakamlarının bu kadar yüksek olmaması gerektiğini, işsizliğin daha düşük seviyelerde olması gerektiğini vurguladı.

Emlak365.com

Yorumlar (1)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@