Müstakil Konutlar Gerçekten Pahalı Mı? İşte Ezberbozan Hesaplama Ayrıntıları!

Gayrimenkul sektöründe müstakil konutlara ödenen yüksek fiyatlar tartışma konusu olmaya devam ediyor. Müstakil konutların fiyatları gerçekten pahalı mı?

Müstakil Konutlar Gerçekten Pahalı Mı? İşte Ezberbozan Hesaplama Ayrıntıları!

Pandemi sürecinde gayrimenkul sektörünün aktif trendlerinden birisi, de müstakil bir konut sahibi olmak oldu. İnsanlar ailelerini sosyal izolasyon imkanı sağlanan yaşam alanlarında yaşatabilmek için çok ciddi maliyetleri göze alıyorlar.

TÜİK RAKAMLARI BELLİ OLDU!

TÜİK verilerine göre son 5 yıl içerisinde ikamet amaçlı yapı ruhsatı verilen müstakil konut sayısı 138 bin adet oldu. Bu konutlar için ise 43,6 Milyar TL ödeme yapıldı. 4 milyon apartman dairesi için ise toplamda 838 Milyar TL vatandaşların cebinden çıktı.

Müstakil bir evin ortalama fiyatı 199 Bin TL'den 481 Bin TL'ye kadar yükseldi. Apartman dairelerinde ortalama fiyat değişimi ise 145 Bin TL'den 366 Bin TL şeklinde oldu.

MÜSTAKİL KONUTLAR İÇİN ÖDENEN PARALARIN BÜYÜK KISMI KULLANILAN ALANLAR İÇİN

Bir müstakil konut için ödenen paranın yüzde 91'i orada ikamet edenlerin her an kullandıkları yatak odaları, misafir odası, mutfak, banyo, balkon gibi alanlara harcandı. Apartmanlarda ise bu alanlar için ödenen paraların toplam maliyete oranı ise yüzde 71,8 oldu. Apartmanlarda maliyetin diğer kısmını ise park alanları, kömürlük, ardiye, bahçe gibi alanlar oluşturdu.

Türkiye'der son 5,5 yıl içerisinde gayrimenkul yatırımı yaparak apartman dairesi sahibi olanlar yalnızca her an kullanılan alanlara değil yardımcı alanlar için de ciddi bir maliyeti karşılaşmış oldular. 1 Milyon TL ödeme yapılarak satın alınan bir apartman dairesinin yalnızca 718 Bin TL'si ev içerisinde bulunan alanlar için ödendi. Yapılan hesaplamaya göre bu gayrimenkul yatırımında 55 Bin TL park yeri ve kömürlük, 227 Bin TL de asansör boşluğu, ortak bahçe, otopark ve bunun gibi ortak alanlar için ödendi.

APARTMAN DAİRLERİNDE ORTAK ALAN MALİYETLERİ

Bir apartman dairesi satın alanlar bedava sandıkları otoparka, asansör hizmetinin maliyetine, ortak kullanılan bahçeye daha en baştan astronomik ödemeler yapmak zorunda kaldılar. Bu hesaplama ile bir apartman dairesin de yatak odası için ödenen para ile ardiye için ödenen para aynı oluyor. Müstakil konutlarla karşılaştırıldığında ise bu bedeller oldukça cüzi kalıyor. Müstakil konut fiyatlarının ancak yüzde 5'i bu ek alanlar için gidiyor.

MÜSTAKİL KONUTLARIN ARSA SAHİPLİĞİ AVANTAJI

Müstakil konutların apartman dairelerine göre bir avantajı da arsa sahipliği noktasında ortaya çıukıyor. Bir müstakil konuıtun arsa sahipliği tamamen o konutun sahibine ait oluyor. Oysa apartmanlarda ve sitelerde konut sayıları arttıkça arsa payları düşüyor. Müstakil konut satın alanlar bir de arsa satın almış oluyorlar.

SONRAKİ HABER