Müşterek Tapu Nasıl Tek Tapuya Çevrilir?

Gayrimenkul tapuları bazen çeşitli nedenlerden dolayı birden fazla kişi üzerine olabiliyor. Bu müşterek tapu nasıl tek tapuya çevrilir?

Emlak Haberleri 25.01.2022 - 23:40 25.01.2022 - 23:40 Engin Uzunoğlu

Gayrimenkuller çeşitli nedenlerden dolayı tapu kayıtlarında birden fazla kişinin üzerine tescil edilebilmektedir. Miras yolu birden fazla kişinin aynı tapu üzerinde hak sahibi olma şekillerinden birisidir. Bu şekilde oluşturulan tapulara müşterek tapu adı verilmektedir. Müşterek tapuılar satın alım şeklinde de meydana gelebilir. Bu gayrimenkuller üzerinde tapudaki hisse paylarına göre kişiler hak sahibi olurlar. Peki müşterek tapu nasıl bir tek tapu halinbe çevrilir? 

MÜŞTEREK TAPU NASIL TEK TAPU OLUR?

Müşterek tapu ile alakalı olarak en çok merak edilen konulardan birisi de tapu üzerindeki müştereklik durumuna nasıl son verilebileceği oluyor. Mülkiyet hakkı gereği gayrimenkul üzerinde hisse sahibi olanların bu hakları kendileri rıza vermedikçe güvence altındadır. Bundan dolayı da tarafların herhangi bir zorlamaya tabi tutulmaları, istemedikleri halde bu gayrimenkul üzerindeki haklarından feragat etmeleri mümkün değildir. 

Bir müşterek tapulu gayrimenkulde müştereklik pozisyonun sona ermesi için bazı yollar mevcuttur. Bunlar da satın alma yoluyla olmaktadır. Hisse sahibi olmayan üçüncü bir kişi gayrimenkulün tüm hisselerini satın alarak müşterek tapuyu tek tapu haline dönüştürebilir. Bu şekilde hisse sahipleri gayrimenkul üzerindeki haklarını belirli bir bedel karşılığında devretmiş olurlar. 

Müştereklik durumuna son vermenin bir diğer yolu da hisse sahipleri arasında bir kişinin diğer hissedarların hisselerini satın alması şeklinde olmaktadır. Böyle bir uyuglamanın yapılması ile gayrimenkul üzerinde mülkiyet hakkı sadece 1 kişinin üzerine devredilmiş olur. Böylece o gayrimenkulün tapusu da tek bir kişi üzerine teslik edilerek müşterek tapu ortadan kalkar. 

Bazı özel durumlarda müşterek tapu durumu mahkeme kararıyla da son bulabilir. Ancak hissedarların herhangi bir mağduriyeti oluşmaz. Bu yöntem ile hissedarlar gayrimenkul değeri üzerinden ödeme alırlar.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@