Müşterek Tapulu Arazinin Satışı İçin Tüm Ortakların İzni Gerekir Mi?

Müşterek bir tapuya sahip olan arazinin satışı için tüm ortakların onayı gerekir mi? Ortaklardan birisi onay vermezse satın gerçekleşmeyebilir mi? Hisseli tapulu arazi nasıl satılır?

Emlak Haberleri 05.02.2022 - 23:31 05.02.2022 - 23:31 Engin Uzunoğlu

Gayrimenkul sektöründe yapılan satış işlemleri her zaman merak konusu olmuştur. En çok sorunlar ise birden fazla kişinin sahibi olduğu gayrimenkullerin satışlarında meydana gelmektedir. Ortaklar arasında yaşanan anlaşmazlıklar zaman zaman meseleyi işin içinden çıkılmaz bir hale getirebilmektedir. Böyle bir durumda ise ortaklar müşterek tapu üzerindeki hukuki haklarını merak etmektedirler. Peki hisseli bir tapusu olan arazi için satış aşamasında hisse sahiplerinin mülkiyet hakları nelerdir? 

MÜŞTEREK TAPULU ARAZİ İÇİN TÜM ORTAKLAR İZİN VERMELİ Mİ?

Türkiye'de insanların mülkiyet hakları devlet güvencesinde yasalarla korunmaktadır. Bundan dolayı da gerek tek kişiye ait olsun veya hisseli olsun tüm taşınmazların tapusu bu hak çerçevesinde korunmaktadır. Müşterek tapulu bir arazi satılmak istendiğinde tüm ortakların bu satışa onay vermesi şarttır. Bir hissedarın arazinin satışına onay vermemesi durumunda diğer hissedarlar o arazinin tamamının satışını yapamazlar. En fazla sadece kendi hisselerini satabilirler. Onun da bazı şartları vardır.

Bir hissedarın satış onayı vermemesi durumunda diğer hissedarlar kendi paylarını satabilirler. Ancak bu paylara dair satış işlemlerinde hissedarların ön alım hakkı bulunmaktadır. Bu ön alım hakkı kullanılmasına imkan verilmeden yapılan satışların iptal olması dahi mümkündür. Bundan dolayı hisseli bir arazinin satışında ilk satın alma teklifi diğer hisse sahiplerine yapılmalıdır. 

HİSSELİ TAPUYA SAHİP TAŞINMAZLARDA MÜLKİYET HAKKI

Hisseli bir tapuya sahip taşınmazlar üzerinde hisse sahipleri hisseleri oranında pay sahibidirler. Bu hisse sahipleri mülkiyet haklarını sonuna kadar kullanabilirler. Ancak hissedarlığın sona erdirilmesi mahkeme yoluyla mümkün olabiliyor. Bu şekilde bir hissedar tüm hissedarların haklarını satın alabildiği gibi bir hissedarın hakları da tüm hissedarlar tarafından satın alınabiliyor. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@