Tematik Meslek Liseler Hakkında Müsteşardan Açıklama

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin, Meslek Liselerinin oldukça sağlıklı yürüdüğünü belirtti. Özellikle Tematik Meslek Liselerinin sağlıklı yürüyüşüne değinen Tekin, okulların belirli ölçütlere göre açıldığının altını çizdi. Nerede, ne kadar ve neye ihtiyaç duyuluyor ise o bölgede o özelliklere göre düzenlenerek açıldıklarının altını çizdi. Elemanın ihtiyacına binaen açıldıklarını vurguladı. Tematik Teknik Liseler Müsteşar Tekin, sektörün ihtiyacına binaen açılmaları sebebi ile Tematik Meslek Liselerinin işleyişinin oldukça sağlıklı olduğunu belirtti. Antalya ilinde tertip edilen Mesleki Eğitim Çalıştayı...

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin, Meslek Liselerinin oldukça sağlıklı yürüdüğünü belirtti. Özellikle Tematik Meslek Liselerinin sağlıklı yürüyüşüne değinen Tekin, okulların belirli ölçütlere göre açıldığının altını çizdi. Nerede, ne kadar ve neye ihtiyaç duyuluyor ise o bölgede o özelliklere göre düzenlenerek açıldıklarının altını çizdi. Elemanın ihtiyacına binaen açıldıklarını vurguladı.

Tematik Teknik Liseler

Müsteşar Tekin, sektörün ihtiyacına binaen açılmaları sebebi ile Tematik Meslek Liselerinin işleyişinin oldukça sağlıklı olduğunu belirtti. Antalya ilinde tertip edilen Mesleki Eğitim Çalıştayı programında bir konuşma yapan Müsteşar Tekin, Milli Eğitim olarak en fazla mesainin Mesleki ve Teknik Eğitim üstüne harcadıklarının altını çizdi. Bu eğitimin neler olabileceğine yönelik kafa patlattıklarından bahseden Tekin, bu Çalıştayın da Mesleki ve Teknik Eğitim konusunun kuvvetlenmesine neden olacağı için önemli bulduğunu ifade etti. Ülkemizdeki orta öğretimde eğitim gören gençlerimizin nerede ise yarıya yakınının Mesleki Teknik Eğitim aldığını hatırlatan Tekin, bu alanda atılacak adımların sayesinde takriben on milyon gencimizin nerede ise yarısını ilgilendirdiğine değindi. Ayrıca bu durumun da ülke ekonomisine doğrudan katkı sunduğunun da altını çizdi. Tekin, hem ekonomi hem istihdam hem de sosyolojik dönüşüme katkı sunacağını da ayrıca belirtti.

Teknik Lise Müfredatı

Bu liselerin müfredatının baştan revize edildiğini ifade eden Tekin, yepyeni bir kurgu ile adım attıklarını anlattı. Artık Tematik Lise kavramına eriştiklerinin altını çizen Müsteşar Tekin, Tematik Meslek Liselerinin sağlıklı yürüyüşüne değindi. Tekin, okulların belirli ölçütlere göre açıldığının altını çizdi. İhtiyacın nerede, ne kadar ve neye dair duyuluyor ise o bölgede o özelliklere göre düzenlenerek açıldıklarının altını çizdi. Elemanın ihtiyacına binaen açıldıklarına değindi. İş dünyasının bölgesel anlamda eleman ihtiyacına cevap verecek şekilde okulların oluşturulduğunu özellikle vurguladı. Eğitim ve Öğretim kadrosunun dahi bölgesel temel tabanda iş dünyasının ihtiyaçlarını karşılayacak eleman yetiştirilmesine göre ayarlandığını belirten Tekin, Milli Eğitim olarak oldukça köklü bir değişime girdiklerini belirtti.

Gençlerin eğitimi noktasında ihtiyaçların ön planda tutulduklarına konuşmasında değinen Tekin, daha evvelden de bu durumu spor liseleri temel tabanında gerçekleştirdiklerinin de altını çizdi. Futbol lisesi açtıklarını vurgulayan Tekin, bu durumun on seneler boyunca gerçekleştirilemeyen bir durumun gerçekleşmesi manası taşıdığını anlattı.


Katkıda Bulunun