Müteahhitler Evi Eksik Teslim Ederse Ne Yapılmalı, Hangi Yollar Takip Edilmeli?

Türkiye'de inşaat sektöründe yaşanan sorunlardan birisi de müteahhitlerin kat karşılığı anlaşma sağladıkları arsa sahiplerine evleri eksik teslim etmesidir. Bu durumda olan çok sayıda arsa sahibi mağduriyetlerini nasıl giderebileceklerini merak ediyorlar. Müteahhit evi eksik teslim ederse ne yapılmalı?

Emlak Haberleri 16.06.2021 - 04:00 16.06.2021 - 04:00 Serhat Karaman

Türkiye'de inşaat sektöründe çalışma yollarından birisi de kat karşılığı olarak arsa alım suretiyle konut inşaatı yapmaktır. Müteahhitler konut yapacakları inşaat alanının arsa sahipleri ile kat karşılığı olarak anlaşır. Müteahhitler ve arsa sahipleri arasındaki anlaşma yazılı sözleşme haline dönüştürülür. Bu yazılı sözleşmede arsa karşılığı kaç daire verileceği, dairelerin büyüklüğü, kulllanılacak malzemelerin kalitesi, teslim tarihi gibi ayrıntılar yer alır. 

MÜTEAHHİT EVİ EKSİK TESLİM EDERSE NE YAPILMALI

Sözleşmede yazılı olan tarihten önce müteahhitler arsa sahiplerine vermeyi taahhüt ettikleri daireleri teslim etmek zorundalar aksi durumda cezai yaptırım konusu gündeme gelebilir. Ancak bu teslim kadar nasıl teslim edildiği de tartışmalar çıkarmaktadır. Bazı müteahhitler evleri arsa sahiplerine eksik teslim edebilmektedirler. Bu konuda dikkatsiz olan arsa sahipleri teslim aldıkları evlerin ciddi eksikliklerini çok sonradan öğrenebiliyorlar. Peki böyle bir durumda ne yapılmalı.

Teslim aldıkları evlerde eksiklik gören arsa sahipleri bu eksikliklerin müteahhit tarafından giderilmelerini isteyebilirler. Bunun için ilk olarak sözlü bildirim yapılır. Ancak bu sözlü bildirimin hukuken bir anlamı yoktur. Müteahhit sözleşmede taahhüt ettiği nitelikte bir ev teslim etmediği noter kanalı ile yazılı olarak ihtarname şeklinde müteahhite gönderilir. Bu bildirim bir sonraki aşamada mağdur olan arsa sahiplerinin hukuki dayanağı olacaktır.

MAHKEME SÜRECİ BAŞLATILABİLİR

Arsa sahipleri ihtarname gönderdikleri müteahhitin evdeki eksiklikleri yapmaması üzerine dava açma yoluna gidebilirler. Dava açılırken sözleşme ve ihtarname delil olarak gösterilir. Ancak bu davadan ne sonuç çıkacağı konusunda kesin bir ifade kullanmak doğru olmaz. Bazı durumlar müteahhit ile arsa sahibi arasındaki sözleşmenin evlerin teslimi ile sona erip geçerliliği kalmadığı şeklinde hukuki yorumlar yapılabiliyor. Bunun için evler teslim alınmadan önce kontrol edilip tüm eksiklikler tamamlandıktan sonra teslim işlemini yapmak en doğru yoldur. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@