Müteahhitler Fiyat Farkı Kararnamesi ve Fesih Kararnamesinde Tarih Değişikliği İstiyor!

Dolar kurunda yaşanan ani ve ön görülemez yükseliş ile kamu müteahhitleri almış oldukları işlerden büyük oranda zarar etti.

Müteahhitler Fiyat Farkı Kararnamesi ve Fesih Kararnamesinde Tarih Değişikliği İstiyor!

Dolar kurunda yaşanan ani ve ön görülemez yükseliş ile kamu müteahhitleri almış oldukları işlerden büyük oranda zarar etti. Müteahhitler tasfiye kararnamesi için verilen kanun teklifi ile büyük bir hayal kırıklığı yaşadı.

Öncelikle sadece devir ve tasfiye hakkı verilmesi büyük bir hayal kırıklığına neden olurken, daha önce 3 bakan tarafından da telaffuz edilen fiyat farkı kararnamesi kanun teklifinde hiç anılmadı.Tasfiye Kararnamesi ise tek başına ne yazık ki beklentileri karşılamaktan son derece uzak kaldı.Tasfiye Kararnamesi Sözleşme Tarihi Mutlaka Uzatılmalı!Müteahhitlerin tasfiye kararnamesi için verilen kanun teklifinden en çok tepki gösterdikleri bölümün başında belirtilen sözleşme tarihi çekiyor. Kanun teklifi için tasfiye ve devir için sözleşme tarihinin 30 Haziran 2018 ve öncesinde imzalanmış olması şartı aranıyor.Oysa ki dolar kuru krizinin patlak verdiği tarih Temmuz ve Ağustos ayı olarak öne çıkıyor. Yani aslında kararnameden yararlanması gereken asıl mağdurlar ne yazık ki yararlanamayacak. Müteahhitler sözleşme tarihinin en azından Ağustos 2018 olmasını talep ediyor.Tasfiye Kararnamesi İçin İdare İzni Aranmasınİkinci tartışmalı ve tepki çeken konu ise tasfiye kararnamesi için idarenin izninin aranması. Zaten idareler ile uzun süredir çekişme halinde olan kamu müteahhitleri idarenin izin vermek için kendilerini zorlamalarından ve izin vermemek için farklı şartlar öne sürmesinden çekiniyor.Fiyat Farkı Kararnamesi Mutlaka Eklenmeli!Yine müteahhitler tarafından talep edilen üçüncü madde ise kesinlikle fiyat farkı kararnamesinin de eklenmesi. Yani sadece fesih ve devir hakkı tanınması yerine fiyat farkı seçeneğinin de müteahhite sunulması.Fiyat farkı özellikle de zorlu ekonomik koşullarda devletin fiyat farkı kararnamesi çıkaracağına inanarak işine devam eden, işini yarılayan ya da bitirme noktasına gelen kamu müteahhitleri tarafından büyük önem taşıyor. 71 maddelik kanun teklifi üzerinde meclis görüşmeleri devam ederken kamu müteahhitleri büyük bir umutla bu maddeler üzerinde iyileştirme yapılmasını bekliyor.Android uygulamamız için TIKLAYINIZ

İOS uygulamamız için TIKLAYINIZ

Facebook sayfamız için TIKLAYINIZTwitter sayfamız için TIKLAYINIZHaber Kaynağı: emlak365.comNOT: BU HABERİN İZİNSİZ, AKTİF LİNK VERİLMEDEN, BİR BÖLÜMÜNÜN ALINMASI VEYA TAMAMININ KOPYANIP KULLANILMASI DURUMUNDA HUKUKİ SÜREÇ BAŞLATILACAKTIR…"