Müteahhitler İflasın Eşiğinde! Acil Tasfiye ve Fiyat Farkı Kararnemesi Talep Ediliyor

Demir ve çimento fiyatlarında yaşanan sert yükseliş kamu müteahhitlerini zorda bıraktı. Kamu mütaehhitleri tasfiye ve fiyat farkı kararnamesi için yeniden çağrıda bulundu.

Müteahhitler İflasın Eşiğinde! Acil Tasfiye ve Fiyat Farkı Kararnemesi Talep Ediliyor

Döviz kurlarında yaşanan yükseliş, kredi faiz oranlarının rekor seviyelere ulaşması ve tedarik zincirindeki bozulmalar ne yazık ki inşaat sektörürünün sırtındaki maliyet yükünü arttırdı. İnşaat sektöründe yaşanan baş döndürücü maliyet artışı en çok kamu müteahhitlerini zorda bıraktı.

Konut üreticisi olan müteahhitler ya konut fiyatlarına zam yapmayı ya da yeni konut projelerini askıya almayı tercih ederken ihaleye girerek önceden teklif verip iş alaan kamu müteahhitleri ise öngörülemez fiyat artışları nedeniyle sürekli zarar yazmaya başladı. Müteahhitler artık zararı karşılayamayacak noktaya geldiklerini belirterek fiyat farkı kararnamesi talep etti.

FİYAT FARKI KARARNAMESİ 2022 YILINDA ÇIKACAK MI?

Kamu müteahhitleri artık vermiş oldukları taahhütler ile almış oldukları kamu projelerinden oluşan zararı karşılayamayacak duruma geldiklerini belirterek tasfiye kararnamesi ve fiyat farkı kararnamesi için seslerini duyurmaya çalışıyorlar. Özellikle de sosyal medyada yapılan paylaşımlar ile seslerini duyurmaya çalışan kamu müteahhitleri iflasın eşiğinde olduklarını belirterek acilen önlem alınmasını talep etti.

kamu müteahhtileri 2kamu müteahhitleri 4kamu müteahhitleri 3kamu müteahhitleri 1

TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu tarafından yapılan paylaşımın altına yorum yazan müteahhitler kendilerine destek verilmesini isterken kamuya iş yapan müteahhitlere acil tasfiye hakkı ve fiyat farkı verilmesini talep ettiler. Müteahhitler bu hakların verilmemesi durumunda iflas edeceklerini söylerken fiyat farkının sadece demir fiyatları için değil tüm inşaat malzemeleri için geçerli olması gerektiği belirtildi. Müteahhitler Rahip Brunson krizinin patlak verdiği dönemde yaşanan dolar kurundaki hızlı yükseliş nedeni ile yine fiyat farkı kararnamesi talep etmiş, o dönem sadece tasfiye hakkı tanınmıştı.

SONRAKİ HABER