Müteahhitler İsyan Etmişti! Çin'den Demir Fiyatları İçin Düşüş Etkisi Yaratacak Müdahale Geldi

Uzun süredir yükselen ve zam rekoru kıran demir fiyatları müteahhitleri de isyan noktasına taşımıştı. Özellikle de kamu müteahhitleri devam eden işlerde rekor zam gören demir, çimento, gazbeton ve kereste fiyatları nedeni ile zarar ederken fiyat farkı kararnamesi 2021 talebi yeniden gündeme gelmişti. Süreçte Çin yükselen metal fiyatları için müdahale sinyalini verdi.

Emlak Haberleri 17.06.2021 - 07:30 17.06.2021 - 07:30 Serhat Karaman

Demir fiyatları rekora yükselmeye devam ederken küresel piyasalarda Çin'den yaşanan yükselişe ilk müdahale sinyali geldi. Dünyanın en büyük metal ve maden cevheri tüketicisi olarak ilk sırada yer alan Çin endüstriyel metal fiyatlarında yaşanan yükselişi frenlemek adına bir ilke imza atmaya hazırlanıyor. 

Son 10 sene içerisinde ilk kez Çin'in ulusal rezervlerindeki bazı endüstriyel metalleri satışa çıkarmaya hazırlandığı iddia edildi. Çin'de gıda ve stratejik rezervlerin yönetilmesini üstlenen kurum tarafından yapılan açıklama ile demir dışı işleme ve imalat şirketlerine "yakın gelecekte" açık artırmayla partiler halinde bakır, alüminyum ve çinko satışı yapacağı duyurusu piyasada heyecan yarattı. 

DEMİR FİYATLARI DÜŞER Mİ, NASIL ETKİLENİR?

Son dönemde demir fiyatlarına gelen rekor zamlar ile yaşanan fiyat artışı 2 katına ulaşırken yüzde 100'ü aşan zam müteahhitleri de zor durumda bırakmıştı. İnşaat sektörü demir fiyatlarına gelen zamlar nedeni ile büyük sorunlar yaşamaya başlarken Citi Group tarafından yapılan açıklama ile Çin'in bu hamlesinin sadece spekülatörleri caydırarak emtia fiyatlarındaki artışı durdurma çabası olarak gösterildi. 

Çin yönetimi tarafından bu tip bir hamle en son 2010 yılının Kasım ayında atılmıştı. Haberin duyurulmasının ardından Asya'da öğle saatlerinden itibaren gerçekleştirilen seanslarda baz metaller ciddi değer kaybı yaşadı. Cevher fiyatları bir miktar gerileme yaşarken Amerika, Avrupa ve Hindistan piyasasından gelecek fiyat artışları haberleri takip edilecek Yaşanan gelişmelerin yanı sıra iç piyasada yavaşlayan talebin de demir fiyatları üzerinde baskı oluşturduğu belirtiliyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@