Müteahhitler Konut Satış Rakamlarındaki Yükselişi Değerlendirdi: Ev Satış Rakamları Neden Yükseldi?

TÜİK tarafından açıklanan Kasım ayı konut satış istatistikleri ile yükselen ev fiyatlarına rağmen konut satış rakamında yüzde 59 yükseliş yaşanması şaşkınlık yaratmıştı.

Emlak Haberleri 14.12.2021 - 16:38 14.12.2021 - 16:39 Gülcan Özer

Gayrimenkul Piyasası tarafından merakla beklenen TÜİK Konut Satış İstatistikleri Kasım 2021 raporu yayımlandı. Yayımlanan rapor ile yükselen konut fiyatlarına rağmen ev satış rakamlarında büyük bir yükseliş yaşanması dikkat çekmişti. 

TÜİK tarafından ilan edilen rakamlara göre Kasım ayında Türkiye genelinde konut satış rakamları bir önceki yılın aynı ayına oranla yüzde 59 oranında artış göstererek 179 bin adete ulaştı. Söz konusu rakam aynı zamanda 2021 yılının en yüksek aylık bazlı satış rakamı olarak kayıtlara geçti.

DÖVİZİNİ, ALTININI SATAN EV ALMAYA KOŞTU! 

Konut satış rakamlarında yaşanan yükselişi değerlendiren İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım nakit konut alımlarında yaşanan yükselişe dikkat çekerek "Aralık ayında dövizdeki ani yükselişin son bulacağını öngören yatırımcıların daha hızlı gayrimenkul sektörüne yöneleceğini düşüyoruz. Buna bağlı olarak satışların 200 bin seviyesini aşacağını ve yıllık bazda 1,5 milyon adet seviyesini geçerek yeni bir rekoru zorlayacağını düşünüyoruz" diyerek asıl artışı Aralık ayında beklediklerini dile getirdi. 

2021 senesinde aylık bazda her ay bir önceki aydan daha iyi bir satış rakamı yakalandığını belirterek Kasım ayında toparlanmanın daha da hızlandığını söyledi. Konut satış rakamlarında yaşanan artışı "fırsat fiyatları" yakalamak isteyen kişilerin alıma başlamasına bağlayan Timur kamu bankaları tarafından yapılan faiz indirimlerinin de rakamlara olumlu yansıdığını söyledi. 

Fuzul Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Akbal ise yapmış olduğu değerlendirmesinde konut kredisi faiz oranlarında kamu bankaları tarafından yapılan faiz indiriminin satış rakamlarına olumlu yansımasını gördüklerini söyledi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@