Müteahhitler Lüks Konut Yerine Ucuz Konut Üretimine Yöneliyor!

Son dönemde düşen konut satış rakamları müteahhitleri yeni kararlar almaya zorluyor. TOKİ tarafından satışa sunulan ucuz konutlara rekor başvuru gelmesi müteahhitleri ucuz konut üretmeye teşvik ediyor.

Emlak Haberleri 26.08.2018 - 14:30 15.07.2021 - 00:20 Emlak 365

Son dönemde düşen konut satış rakamları müteahhitleri yeni kararlar almaya zorluyor. TOKİ tarafından satışa sunulan ucuz konutlara rekor başvuru gelmesi müteahhitleri ucuz konut üretmeye teşvik ediyor.

Konut fiyatlarının rekor seviyelere çıkması ile beraber alt gelir grubu için ev sahibi olmak hayal oldu. Yükselen konut kredisi faiz oranları da dar gelirlinin konut alımlarını ertelemesine neden oluyor. Düşen konut satış rakamları sonucunda müteahhitler de artık lüks konut üretiminden kademeli olarak vazgeçmeye karar verdi. Bundan sonra makul fiyatlı ucuz konutlar üretilecek. Yüksek Arsa Maliyetleri Müteahhitleri Zorluyor Müteahhitlerin bu konuda önlerindeki en büyük engel yüksek arsa maliyetleri olarak görülüyor. Özellikle de İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerde ucuz arsa bulmak imkansız gibi görünürken bu yüksek arsa maliyeti müteahhitleri kar elde edebilmek amacı ile lüks konut üretmeye zorluyor. Konu hakkında açıklamada bulunan Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas: “Gayrimenkulde lükse talep azaldı, asıl talep ucuz konutlara. Artan arsa maliyetleri istemediğimiz bir şekilde sektörü talebin sınırlı olduğu piramidin üstüne doğru itiyor.Ancak talep aşağıda. Bunu dikkate almalıyız. Çok büyük evler yerine daha küçük evler yapılabilir. Ayrıca devlet tarafından yapılan ihalelerde de arsa payı yüzde 25’le sınırlandırılabilir. Aynı şekilde fiyatlara da bir sınır koyabilir." dedi. İnşaat sektörünün ortak talebi ucuz arsa temini olarak öne çıktı. Ağaoğlu Ucuz Konut Üretimi İçin Devletten Destek İstedi Devletin elinde son derece büyük bir arsa stoku olduğunu söyleyen Ail Ağaoğlu ise "Devlet arsa ağası konumunda. Özel sektör arsa olmadığı için üretim yapamıyor. Ucuz eve talep var, üretim yok. Devlet ve özel sektör bir araya gelmeli bir formül bulunmalı. Bu sorunu iki taraf da tek başına çözemez." diyerek yeni bir sistem üzerinde çalışılması gerektiğini savundu. Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@