Müteahhitler Mağduruz Diyerek Konut Fiyatlarına Zam Açıkladı: İnşaat Sektörü Batma Noktasında

İnşaat maliyet endeksinde yaşanan yükseliş müteahhitleri de zor durumda bırakırken yeni konut üretimi maliyeti katlandı, konut fiyatlarına yeni zam açıklaması geldi.

Emlak Haberleri 04.03.2022 - 20:25 04.03.2022 - 20:25 Gülcan Özer

Fahiş zamlarla rekor fiyatlara ulaşan konut fiyatları için yeni zam haberi geldi. Özellikle de Rusya ile Ukrayna arasında patlak veren savaşın ardından emtia krizi yaşanması ile beton, çimento ve demir fiyatlarına rekor zamlar gelmiş, inşaat sektöründe bir kere daha şantiyeler durma noktasına gelmişti. 

Uzun süredir hem ekonomide yaşanan dalgalanma hem de inşaat malzemelerine gelen rekor zamlar nedeni ile yeni konut üretimi sekteye uğramaya devam ederken artan konut talebi ile ev fiyatlarında artış devam etti. Yaşanan süreçte müteahhitler de mağdur olduklarını savunarak yeni zam duyurusu yaptı. 

KONUT FİYATLARINA YENİ ZAM VAR MI, 2022'DE EV FİYATLARI NE OLUR?

Ev fiyatlarında yaşanan artış cepleri yakmaya devam ederken Rusya'nın Ukrayna'ya açtığı savaş ile demir ve çimento fiyatlarına peş peşe gelen zamlar ile inşaat maliyet endeksi adeta alev aldı. Yaşanan yükselişe dikkat çeken Batman Tüm Emlakçılar Birliği Derneği Başkanı Mehmet Emin Değirmenci, müteahhitlerin bu koşullarda uygun maliyetli ev inşa etmelerinin mümkün olmadığını belirterek maliyetlerin her geçen gün arttığını belirtti. 

Değirmenci yapmış olduğu açıklamasında ortalama bir dairenin maliyetinin şu anda 450 bin liranın üzerine çıktığını belirterek arsa maliyetinin de bu rakama eklenmesi ile beraber tutarın 900 bin liranın üzerine çıktığını belirtti. Maliyetler nedeni ile müteahhitlerin de mağdur olduklarını belirten Değirmenci "Müteahhitler dairelerini satamadıkları için, vatandaşta bu paralara daire alamadığı için mağdur oluyor. Batman'da kiralık ev fiyatları bile 4 bin lira sınırını aşmış durumda. Satılık daire fiyatları ise 1.5 milyon lirayı civarında seyrediyor "diyerek sektörün büyük bir krizin içerisinde bulunduğunu dile getirdi. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@