Müteahhitler Sınıflandırıldı! Müteahhit Olmak Zorlaştı

Müteahhitler sınıflandırıldı! Yapı Müteahhitlerinin Sınıflandırılması ve Kayıtlarının Tutulması Hakkında Yönetmelik Resmi Gazete de yayımlandı.

Emlak Haberleri 03.03.2019 - 10:01 15.07.2021 - 00:17 Emlak 365

Müteahhitler sınıflandırıldı! Yapı Müteahhitlerinin Sınıflandırılması ve Kayıtlarının Tutulması Hakkında Yönetmelik Resmi Gazete de yayımlandı.

Bakan Murat Kurum yapı müteahhitlerinin sınıflandırılması hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Çıkarılan yeni yönetmelik ile beraber belirli ekonomik, mali, mesleki ve teknik yeterliklere sahip olması koşulu ile müteahhitler sınıflandırılacak. Artık Her Önüne Gelen Müteahhit Olamayacak, Müteahhit Olmak Zorlaşacak! Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum yapmış olduğu açıklama ile getirilen yeni sistem hakkında bilgi verdi. Temelde firmaların mali göstergelerini esas alan müteahhitlik yeterlik sistemi, firmaların belge başvurularından önceki son 3 yıl içerisindeki bilanço oranlarına bakılacak şekilde düzenlendi. Firmanın mali durumu cari oran, öz kaynak oranı ve borç oranı olmak üzere 3 farklı bilanço göstergesi kullanılarak değerlendirilecek. Firmanın mali yeterliği banka referans mektubu ile de desteklenecek.Son 15 Yıllık Geçmiş Dikkate Alınacak!Firmanın 15 yılda yaptığı işler dikkate alınacak, teknik yeterliğin bir başka göstergesi ise belgeli usta çalıştırılması ve teknik personel istihdamı olacak.D grubu belge almak isteyen bir firmanın bilanço oranlarını sağlaması ön koşuluyla daha önceden tek bir bina işinden 15 bin metrekare kadar iş deneyimine sahip olması gerekecek. Bu firma tek bir işte 30 bin metrekare iş yapabilecek.Müteahhitlik Deneyimi Olmayan Firmalar H Grubu Kabul Edilecek!Herhangi bir iş bitirmesi, bir başka deyişle müteahhitlik deneyimi olmayan bir firma ancak H grubundan belge sahibi olabilecek, deneyim sahibi oldukça grubu yükseltilecek. H grubu için taslak düzenlemede öngörülen tek iş miktarı yaklaşık olarak bin metrekare ile sınırlı olacak. Firmaların ortaklıkları halinde grup sınıflandırmaları da yükseltilecek, firmaların yeterlik koşullarını kaybedip kaybetmedikleri 3'er yıllık periyotlarda tekrar kontrol edilecek. 1 Ocak 2012'den itibaren yapı ruhsatına tabi bütün yapıların bir yapı müteahhidinin sorumluluğu altında inşa edilmesi ve her müteahhidin "Yetki Belgesi Numarası" alması, 3194 sayılı İmar Kanunu ile zorunlu kılınmıştı.Bu kapsamda gerçek ve tüzel kişi yapı müteahhitlerine yetki belgesi numarası Bakanlıkça, elektronik olarak Yapı Müteahhitleri Bilişim Sistemi üzerinden veriliyordu.Haber Kaynağı: Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@