Müteahhitler "Tasfiye Kararnamesi ve Fiyat Farkı Sadece 2018 Yılını Kapsarsa İşe Yaramaz!"

Döviz kurlarında yaşanan yükseliş nedeni ile inşaat maliyetlerinde meydana gelen artış kamu ihalesi alan müteahhitleri de zor durumda bırakmıştı.

Emlak Haberleri 28.09.2018 - 08:52 15.07.2021 - 00:19 Serhat Karaman

Döviz kurlarında yaşanan yükseliş nedeni ile inşaat maliyetlerinde meydana gelen artış kamu ihalesi alan müteahhitleri de zor durumda bırakmıştı. Detaylar haberimizde...

Müteahhitler uzun süredir yaşanan bu zarar nedeni ile oldukça zor günler geçiriyordu.Ortaya çıkan zararın tazmin edilmesi için müteahhitler hükümetten kamu ihaleleri tasfiye kararnamesi, fiyat farkı ve devir hakkı tanınmasını istiyordu. Tasfiye Kararnamesi Üzerinde Çalışmalar Başladı Konu hakkında açıklamada bulunan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Turhan "tasfiye kararnamesi" üzerinde çalışmalara başladıklarını duyurdu. Yapılan açıklama inşaat sektöründe önce büyük bir sevinç yaşanmasına neden olsa da ardından gelen ilk detaylarda kararnamenin sadece 2018 yılını kapsayacak olması maddesinin bulunması büyük hayal kırıklığı yaşattı. Müteahhitlerin konu hakkındaki talepleri söz konusu kararnamenin en azından 2016 - 2017 yıllarını kapsaması gerektiği yönünde. Müteahhitler tasfiye kararnamesi ile sunulacak olan fiyat farkı ve devir hakkı uygulamasının 2015 - 2018 yılları arasını kapsamasını talep ediyorlar. Bakan Turhan "Elimizden Gelen Ne Varsa Hepsini Yapacağız" Yapmış olduğu açıklamasında Bakan Turhan ise "Fiyatı yükselen ve dövizle alınan malzemelerle ilgili fiyat farkı hesap sistemi getirilecek. Ya tasfiye et ya devret ya da bu kurallara göre fiyat farkını kabul et. Ama hiçbir şekilde ülkeyi terk etme.Sizler bizim için önemlisiniz. Onun için işçi, işveren, esnaf, sanayici, üreten, tüketen hepimiz bu geminin içindeyiz. Biz bu geminin selameti, menzile ilerlemesi için elimizden gelen her türlü kararı alacağız, gayreti yapacağız" ifadelerine yer verdi. Haber Kaynağı: emlak365.comNOT: BU HABERİN İZİNSİZ, AKTİF LİNK VERİLMEDEN, BİR BÖLÜMÜNÜN ALINMASI VEYA TAMAMININ KOPYANIP KULLANILMASI DURUMUNDA HUKUKİ SÜREÇ BAŞLATILACAKTIR…"


Gelişmelerden Haberdar Olun

@