Müteahhitler Uyarmıştı! İnşaat Faaliyetleri 2 Yılın En Düşük Seviyesinde!

İnşaat sektöründe yaşanan maliyet krizi nedeniyle faaliyetler son 2 yılın en düşük seviyesinde kaydedildi. THBB Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Işık, konuya ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Emlak Haberleri 17.02.2022 - 15:14 17.02.2022 - 15:14 Büşra Uluşen

Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) Hazır Beton Endeksi 2022 Ocak Ayı Raporu'nu yayımladı. Raporda yer alan veriler doğrultusunda, inşaat faaliyetlerinde Aralık ayına göre gerileme görüldü. Buna rağmen faaliyet son 20 ayın en düşük değeri olarak kaydedildi. Güven endeksi değerlerinde gerileme görülmezken Birleşik Beton Endeksi 2021 yılının Aralık ayı ile aynı değerde sabit kaldı.

KONUT KREDİSİNE TALEP YOK, İKİNCİ EL KONUTLAR REVAÇTA 

İnşaat sektöründe enflasyonla beraber yükselen maliyetlerin yeni üretilen konut talebini baskıladığını ifade eden THBB Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Işık, tarihsel verilerin tüketicilerin konut kredisi kullanmakta istekli olmadıkları dönemde ikinci el konuta ilgi duyduklarını göstermektedir şeklinde açıklamada bulundu. 

inşaat sektörü yavuz ışşık

2021 yılının Kasım ve Aralık ayında konut kredisi ile alınan ikinci el konut sayısının artmasına rağmen yılın tamamına bakıldığında yeni konutlara talebin az olmasının temel nedeninin inşaat maliyetlerindeki yükseliş olduğunu belirten Işık, kamu bankalarını düşük faiz kullanmalarına rağmen özel bankaların buna yanaşmadığını ifade etti. 

ÖZEL BANKALARDAN DESTEK BEKLENİYOR

Vatandaşların konut talebi için satın alma gücünü muhafaza etmesinin, kritik etmenler olduğunun altını çizen Yavuz Işık, durumun yalnızca kamu bankalarıyla değil, aynı zamanda özel bankaların da destek vermesiyle inşaat sektörünün yeniden canlanabileceğini söyledi. Işık, inşaat sektöründeki dengeli büyüme ve hareketlilik için maliyet sorununun çözülmesi ve özel bankaların kredi konusunda destek olması çağrısında bulundu. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@