Müteahhitler Vatandaşların Ucuz Konuta Ulaşabilmeleri için Atılması Gereken Adımları Açıkladı

Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Erdal Eren en uygun fiyata konut sahibi olmak isteyen vatandaşlar için atılması gereken adımları ve bazı düzeleme önerilerinde bulundu.

Emlak Haberleri 03.12.2021 - 10:55 03.12.2021 - 10:56 Mustafa Karagöz

İnşaat maliyetlerinde yaşanan fiyat artışlarının ardından konut fiyatlarına zam gelmişti. Durgun olan piyasada gelen zamların ardından ev alma niyetinde olan vatandaşlar ise en uygun fiyata ev almanın yollarını aramaya başladılar. Vatandaşlar için tavsiyeler ise Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Erdal Eren'den geldi. 

MÜTEAHHİTLERDEN UCUZ EV TAVSİYESİ

Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Erdal Eren konut sektöründe yaşanan gelişmeleri ele almak için bir basın toplantısı düzenledi. Emlak sektörü için açıklamalarda bulunan Eren koronavirüs salgının başladığı dönemden bu zamana kadar olan süreçte inşaat maliyetlerinde yüzde 100'e varan artdışlar olduğunu söyledi. Maliyetlerin iki kattan daha fazla arttığını ifade eden Erdal Eren maliyet artışlarının her kesimi yakından ilgilendirdiğini söyledi. 

Eren salgının maliyetlere etkisinin ham madde üzerinden olduğunu söyleyerek bunun yanında döviz kuruna bağlı nedenlerden dolayı da fiyatların artış gösterdiğini kaydetti. 

Ucuz konut önerisinde bulunan TMB Başkanı Erdal Eren "Döviz kurundaki artış piyasada 'Bekle, gör' eğilimi yaratıyor. Finansal koşullarda öngörülebilirlik ve düşen alım gücüne uygun kredi koşullarıyla orta vadede de arsa payının maliyetlere etkisinin düşürülmesi gibi adımlara ihtiyaç var. Ucuz konut fiyatları, devletin mülkiyetindeki arazileri arsa halinde daha ucuz fiyatlara inşaat sektörüne vermesinden geçer." önerisinde bulundu. 

YURTDIŞINDA TÜR İŞ GÜCÜ ARTIRILMALI

Eren atılacak bazı adımlarla yurtdışında çalışan Türk iş gücü sayısını 100 bine çıkarılabilececeğini söyleyrek gelir muafiyeti ve açılan kimi davalarda suistimallerin önüne geçmeye yönelik düzenlemeler olması gerektiğini ifade etti. Özellikle suistimalerin önüne geçilmesi için ihtisas mahkemelerinin kurulmasını isteyen Eren yurtdışı müteahhitlikk firmaları için akreditasyon sistemi kamu-özel ortaklığıyla kurulmalı dedi. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@