Müteahhitlerden İlk Değerlendirme Geldi!! Sıfır Konutlara Özel Yüzde 0.80 Faiz Oranı İle Kredi Kampanyası Mı Gelecek?

Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank tarafından yapılan konut kredisi faiz indirimi hamlesi sonrası müteahhitlerden ilk değerlendirme geldi. Konut satış rakamları yükselir mi, nasıl etkilenir?

Emlak Haberleri 25.10.2021 - 14:46 25.10.2021 - 14:47 Gülcan Özer

Kamu bankaları tarafından konut kredisi faiz oranları için yapılan indirim sonrası gözler konut satış rakamlarına çevrildi. Konut fiyatlarına yaşanan yükseliş ve kredi faiz oranlarının büyük bir hızla yüzde 1 bandını aşması üzerine vatandaş beklemede kalmaya başlamıştı. 

Özellikle de sıfır konut satış rakamları düşüşe geçerken yapılan kredi faiz indirimi ne yazık ki müteahhitleri sevindirmedi. Yapılan faiz indiriminin ilk etapta ikinci el konut satışlarını destekleyeceğini belirten İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım sıfır konut satışları için özel bir destek kredisi kampanyasına ihtiyaç duyulduğunu söyledi. 

DÖVİZ KURLARINDA YAŞANAN YÜKSELİŞ SONRASI KONUT SATIŞ RAKAMLARI YÜKSELİR! 

Merkez Bankası tarafından yapılan faiz indirimi hamlesi sonrasında gözler bankaların kredi faiz oranlarına çevrilmişti. Eylül ayı PPK toplantısı 100 baz puan ve Ekim ayı PPK toplantısı ile 200 baz puan olmak üzere toplam 300 baz puan faiz indirimi yapan Merkez Bankası bu karar ile kredi faiz indirimi bekleyen kişilere umut vermişti. 

Süreçte ilk faiz indirimi haberini kamu bankaları verdi. Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank tarafından ticari krediler için 200 baz puan faiz indirimi yapılırken konut kredisi paketinde ise yüzde 1,37 olarak uygulanan konut kredisi faiz oranı 1 milyon lira altındaki konut kredisi talepleri için yüzde 1,29 seviyesine çekildi. 

nazmi-durbakayım-inder

0.80 FAİZ ORANI İLE SIFIR KONUT KREDİSİ KAMPANYASI BAŞLAYACAK MI?

2020 senesinde kamu bankaları ve Emlak Konut GYO çatısı altında sadece sıfır konutlara özel olarak düzenlenen konut kredisi kampanyasını hatırlatan İNDER Başkanı Durbakayım benzer bir kampanyaya ihtiyaç duyulduğunu söyledi. Durbakayım benzer bir kampanyasının inşaat sektörüne can suyu olacağını belirterek geçen seneki yüzde 0.64 faiz oranını beklemediklerinin altını çizdi. 

Aylık bazda 0.99 oranının altının görünmesinin önemli olduğunu belirten Durbakayım "Birçok inşaat firması da bu girişime olumlu destek verecektir. Firmaların da bir miktar faizi sübvanse etmesi, oranı yüzde 0,80’lere kadar çekebilir" diyerek oranın yüzde 0.80 seviyesine çekilebileceğini söyledi. Söz konusu kampanya sadece anlaşmalı projelerden sıfır konut alacak kişileri kapsayacak. Böylelikle sıfır konut satışları teşvik edilecek.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@