Müteahhitlerden İnşaat Sektörünü Krizden Çıkaracak Talep! KDV İndirimi Yapılsın, Alt Kesime Ucuz Konut Kredisi Verilsin!

İnşaat sektöründen KDV indirimi talebi geldi. İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu Başkanı Tahir Tellioğlu inşaat malzemelerinde KDV'nin yüzde 8'e indirilmesi gerektiğini söyledi. 

Emlak Haberleri 02.12.2021 - 00:39 02.12.2021 - 00:39 Engin Uzunoğlu

İnşaat maliyetlerinde dolar kuruna endeksli olarak meydana gelen artışlar sektörde büyük bir durgunluğa neden oluyor. İnşaat sektörü içeriswinde kaldığı bu krizden çıkmak için gayret etse de her gün dolar kurunda yükseliş olması neticesinde maliyetler tavan yapıyor. Konut fiyatları maliyet kaynaklı artarken konut satışları durma noktasına geldi. İnşaat sektöründen bu konuda yeni talepler gelmeye başladı. 

İNŞAAT SEKTÖRÜ KRİZDE!

İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) Başkanı Tahir Tellioğlu bir açıklama yaparak, "İnşaat maliyetlerinde meydana gelen artış sektörü çok zorluyor. Vatandaşın ihtiyacını karşılayacak fiyatlarda konut üretimi yapmak güçleşti. Aksayan konut üretimi kiraları da yükseltti. Yaşanan bu sektörel sorunun 2022 yılında katlanarak devam etmesini bekliyoruz." dedi.

MAYIS 2021'DE NİTELİKLİ KONUTLARIN FİYATI 3 MİLYON TL OLACAK!

Piyasadaki istikrarsız fiyatlamaya dikkat çeken İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) Başkanı Tahir Tellioğlu, "İstanbul'da yeni satışa çıkan konutlarda metrekare fiyatı 16 Bin TL'den başlarken bir yıl içerisinde bu fiyat 30 Bin TL'yi bulacak. Nitelikli bir konutun fiyatı da Mayıs ayında 3 Milyon TL olacak diyebiliriz. Ancak parası olan da bunu alamayacak. Çünkü her yerde satın alacak konut bulunamayacak. Bunu engellemek için ilk olarak yapı müteahhitlerinin sınıflandırılmasında düzenleme yapılması gerekiyor. Teminat mektubu varsa ve işle ilgili bir sıkıntısı yoksa sadece piyasa koşullarından dolayı bilançolarında sorun yaşayan fakat bankada parası olan tecrübeli firmaların önü açılması gerekir. İkinci olarak ise TOKİ, Emlak Konut ve belediyeler arsa geliştirmeliler. Kat karşılığı da yüzde 30'a düşürülmelidir." ifadelerini kullandı.

KDV İNDİRİMİ VE UCUZ KONUT KREDİSİ!

İnşaat sektörünün normalleşebilmesi için önerilerini sıralayan İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) Başkanı Tahir Tellioğlu, "İnşaat malzemelerindeki KDV oranı yüzde 8'e düşürülmelidir. Bununla beraber konutta da KDV oranı yüzde 8'e düşürülerek inşaat sektörü desteklenebilir. KDV dengelenmesi ile en azından maliyette toplamda yüzde 16'lık bir indirim olur.Bunların yanında 150 metrekareyi geçmeyen konutlarda bir daireyle sınırlı olmak kaydıyla tapu harcı da sıfırlanabilir. Yine bu tür alımlara uygun faizli konut kredisi desteği verilerek alt kesimin konut sahibi olması sağlanarak inşaat sektörü krizden çıkarılabilir." şeklinde konuştu.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@