Müteahhitlerden Örnek Davranış: TOKİ'ye Rakip Olacaklar, Yoksullar İçin Konut İnşa Edecekler!

Konut fiyatları büyük bir hızla yükselirken müteahhitler düzenlemiş oldukları çalıştay ile bir araya geldi. İnşaat sektörünün içerisinde olduğu durumu değerlendiren sektör temsilcileri yeni karar aldı

Emlak Haberleri 21.12.2021 - 16:03 21.12.2021 - 16:04 Gülcan Özer

İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu İMKON merakla beklenen Türkiye İnşaat Sektörü Çalıştayı düzenlendi. Düzenlenen çalıştay kapsamında inşaat sektörünün geleceği konuşulurken aynı zamanda konut fiyatlarında yaşanan artışa yönelik çözümlerde masaya yatırıldı. 

Daha öncede gündeme taşınan Müteahhitler Odası kurulmasının yanı sıra inşaat mühendislerinin toplanarak bir şirket kurması ve bu şirket üzerinden yoksullar için ucuz konut üretilmesi gibi konularda da ortak kararlar alındı. Antalya'da düzenlenen ve 17 Aralık 2021 tarihinde başlayan çalıştay 19 Aralık 2021 tarihinde sona ermişti. 

MÜTEAHHİTLER TOKİ'YE RAKİP OLUYOR!

İnşaat sektörü döviz kurunda yaşanan yükseliş nedeni ile son derece zorlu bir dönemden geçerken demir ve çimento fiyatlarına yapılan rekor zamlar sonrasında konut fiyatları da hızla yükselmişti. İstanbul'da ortalama konut fiyatlarının adeta alev alarak 1 milyon liraya ulaşması dar gelirli vatandaşların ev sahibi olmasını zorlaştırmıştı. 

imkon türkiye inşaat sektör çalıştayıimkon inşaat sektörü çalıştayı

Yaşanan sorunları düzenlenen çalıştay ile değerlendiren İMKON izlenecek yol haritasını açıkladı. İMKON Başkanı Tahir Tellioğlu'nun ev sahipliğini yaptığı çalıştay hakkında açıklama yapan Sakarya Müteahhitler Birliği Başkanı Murat Bayrak müteahhitlerin birleşerek çok ortaklı bir şirket kuracaklarını ve bu şirket üzerinden dar gelirli vatandaşların ev sahibi olacağı büyük çaplı konut projeleri üreteceklerini söyledi. 

Devlet eli ile üretim yapan TOKİ benzeri projede dar gelirli vatandaşlar ucuz fiyatlarla üretilen evler sayesinde kiradan kurtularak konut sahibi olmayı başaracaklar. Projenin detaylarının ileriki günlerde açıklanması bekleniyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@