Müteahhitlerden Yeni Kredi Paketine Eleştiri: Konut Fiyatlarına Çare Olmaz!

Kredi çekerek ev sahibi olmak isteyen kişilere yönelik olarak kamu bankaları tarafından 3 yeni destek kredisi kampanyası açıklandı. Müteahhitler kredi paketini değerlendirdi.

Emlak Haberleri 12.05.2022 - 12:15 12.05.2022 - 12:22 Gülcan Özer

Gerçekleştirilen kabine toplantısı sonrasında son dönemde gündemi en çok meşgul eden konular arasında yer alan konut krizi hakkında Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yeni destek kredileri açıklanmıştı. Açıklanan kredi paketleri kapsamında hiç evi olmayanlara yüzde 0.99 faiz oranı ile ilk evim konut kredisi verileceği, dolarını ve altınını bozdurarak ev alan kişilere ise yüzde 0,89 oranı ile konut kredisi verileceği ilan edilmişti. 

Son kredi paketinde ise sıfır konut üretimini teşvik etmek amacı ile inşaat sektörüne destek kredisi verileceği açıklanmıştı. Sık sık yapmış olduğu Türkiye haberleri ile gündem yaratmaya devam eden Reuters bu seferde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan yeni konut kredisi destek paketleri hakkında değerlendirmede bulundu. Reuters, ev almak isteyen kişilere Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank tarafından verilecek olan kredi paketinin konut fiyatlarında yaşanan yükselişe çare olmayacağını değerlendirdi. 

MÜTEAHHİTLERDEN YENİ DESTEK KREDİSİ KAMPANYASI ELEŞTİRİSİ: KONUT ÜRETİMİ ARTAR MI, EV FİYATLARI DÜŞER Mİ?

Başlatılan kredi kampanyasını değerlendiren Babacan Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Babacan “Başladığımız 1,000 konutluk yeni projemiz var. İnşaatta yüzde 20 seviyelerinde olduğumuz için bu destekten yararlanamayacağız. Ayrıca çekmecede tuttuğumuz 8-9 proje var. Yeni başlayacak projelere teşvik olsaydı, bu finansman imkanını kullanıp başlayabilirdik. Bizim durumumuzda birçok firma var” diyerek kredi paketinde yer alan yüzde 40 bareminin esnetilmesini talep etti. 

konut finansman projesi inşaat sektörü kredisi

İstanbul İnşaatçılar Derneği Başkanı Nazmi Durbakayım da destek paketinin kendileri için çok önemli olduğunu belirterek konut üretiminin desteklenmesi ve böylelikle ev fiyatlarının düşürülmesi için Ruhsatını almış ya da başlamış projeleri içine alacak şekilde kampanyanın genişletilmesini talep etti. 

Emlak365.com 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@