Müteahhitlere Çağrı! Daire Fiyatlarını Yüzde 50 Ucuzlasın Çimento Bedava

Müteahhitlerle çimento üreticileri arasında yaşanan tartışma boyut değiştirdi. Çimento sektöründen daire fiyatları yüzde 50 ucuzlasın çimentoyu bedava verelim açıklaması geldi.

Emlak Haberleri 16.09.2021 - 15:07 16.09.2021 - 15:07 Mustafa KARAGÖZ

İnşaat sektöründe yaşanan çimento fiyatlarına dair tartışmalar devam ediyor. Müteahhitler fiyatların kısa süre içerisinde yüzde 200 arttığını öne sürdüler. 15 günlük grev kararı alan müteahhitler fiyatların düşmemesi durumunda grevin devam edebileceği uyarısında bulundular. 

ÇİMENTO SEKTÖRÜNDEN YANIT GELDİ

Çimento sektörünün çatı kuruluşlarından TürkÇimento’nun Anadolu Buluşmaları etkinliği düzenlendi. Gaziantep'te düzenlenen etkinlik kapsamında sektörün önemli isimleri açıklamalarda bulundular. TürkÇimento Başkanı Fatih Yücelik, TürkÇimento Başkan Vekili Adil Sani Konukoğlu ve TürkÇimento Başkan Yardımcısı Nihat Özdemir konuşmalarının başında zam iddialarına değindiler.

Yapılan açıklamada 150 metrekarelik bir dairede beton maliyetinin 21.000 TL olduğunu ifade ederken çimento da bunun maliyetinin üçte biri oranında olduğunu ifade ettiler. Yapılan açıklamada müteahhitere yönelik eleştiriler yer alırken "Ürünü bedava versek daireler ucuzlayacak mı? Müteahhitler daire fiyatını yüzde 50 düşürsün biz de çimentoyu bedava verelim. ODTÜ’nün yaptığı araştırmaya göre, çimentonun konut inşaatı maliyetindeki payı yüzde 3 ile 5 arasında. Betonun yoğun olarak kullanıldığı, dünyanın en yüksek üçüncü barajı Yusufeli’nin maliyetinde çimentonun payı yüzde 7.7.” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamaların devamında çimento maliyetlerine dair bilgi veren sektör temsilcileri çimento üretiminde ısı aşamasında petrokok kullanıldığını, elektrik kullanıldığını vurgulayarak petrokokun tonu 1 yılda 40 dolardan 200 dolara elektriğin ise yüzde 61 oranında zamlandığına dikkat çektiler. 

Bir Ton Çimentonun Maliyeti

Konuşmalarda bir ton çimentonun üretim maliyeti hakkında konuşan çimento sektörünün önemli isimleri “Bir ton çimento üretmek için 207 liralık kömür, 86 liralık elektrik kullanıyoruz. İşçilik ve diğer maliyetler de 106 lira. Bir ton çimentonun maliyeti 399 lira.” dediler. 

Dünyada en ucuz çimentonun Türkiye'de olduğunun altını çizen sektör temsilcileri Türkiye’de çimentonun tonu 35 dolar olduğunu açıkladılar. Diğer ülkelerle kıyaslamalar yapılırken bir ton çimentonun Çin’de 70, fuel oil ile üretim yapılan Kuveyt’te 80, doğal gazla üretilen Suudi Arabistan’da 60 dolar olduığunun altı çizildi. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@