Müteahhitlere Fiyat Kararnamesi Nedir? Avantajı Ne Olacak? Fark Ödenecek Mi?

Türkiye'nin en önemli sektörlerinden olan inşaat sektörünün ayağa kaldırılması adında kur bazlı oluşan maliyetler indirilecek. Hükümet 2022 başında düzenleme ile fiyat kararnamesini ilan edecek. 

Emlak Haberleri 25.12.2021 - 17:41 25.12.2021 - 17:42 Mustafa Karagöz

Dolar kuru artışı en fazla inşaat sektörünü vurdu. Birçok ürün kaleminde fiyatlar yüzde 100 hatta bazı ürünlerde yüzde 200'lere ulaşan zamlar geldi. Dolar bazlı gelen zamlar ise fiyatların yükselmesine neden olurken sektör olumsuz etkilendi. Türkiye'nin lokomotif sektörlerinden olan inşaat sektörü için ise hükümet düğmeye basmaya hazırlanıyor. 

HÜKÜMET EMLAK SEKTÖRÜ ADINA DÜĞMEYE BASACAK

Sabah Gazetesi'nden Zübeyde Yalçın'ın haberinde inşaat maliyetlerinde oluşan fiyat artışları önümüzdeki günlerde TBMM'ye gelecek. 2022 yılının ilk günlerinde meclise gelmesi planan fiyat kararnamesine ilişkin ilk detaylar da belli olmaya başladı. 2021 sonunda atılan adımlarla ülkenin birçok kesimine yönelik önemli adımlar atan hükümet sorunların çözümü adına gayretini artırıyor.

Listenin başında da inşaat sektörü geliyor. Kamuya iş yapan kesimler başta olmak üzere sektör fiyat kararnamesi canlandırılacak. Bu kapsamda AK Parti müteaahitlerin yaşadığı sorunlar tespit edildi. Bu sorunlar ile dolar bazlı fiyat artışları, yükselen malzeme maliyeti gibi etmenler müteahhitlerin almış oldukları işleri yerine getirememelerine nede olmuştu. Bu durum ciddi sorunların oluşmasına da neden olmuştu.

Özellikle süreli projeler için teslimatlarda aksamalaar oldu. TOKİ evlerinin teslimleri de bu kapsamda yer aldı. Projelerin geciklmesi malzeme fiyat artışlarına dair sorunların en son Genel Kurul çalışmaları sırasında muhalefet partilerine mensup milletvekilleri de gündeme getirdi. AK Parti Milletvekilinden Açıklama Yaşanan ve dile getirilen sorunların ardından hükümet kanadından önemli bir açıklama geldi.

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş müteaahitler için tarif vererek düzenleme içeriğine ilişkin açıklamalarda bulundu. Elitaş konuşmasında "İnşallah 4 Ocak tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı'na sunacağımız kanun teklifinin içinde fiyat farkı kararnamesine imkan veren düzenlemeyi de hayata gerçekleştireceğiz. Bunu kamuoyuyla paylaşmak isterim" ifadelerini kullandı. 

FİYAT FARKI KARARNAMESİ NEDİR?

Fiyat farkı kararnamesi ne anlama geliyor? AK Parti tarafından hazırlanan fiyat farkı kararnmesinin içeriği tam anlamıyla açıklanmadı. Ancak temel olarak dolar bazlı oluşan fiyat farklarının ödenmesini içeriyor. Burada da ilave fiyat farkının ödenmesi kamuya yüksek maliyet anlamına geldiği için ek formüllerin uygulanabileceği ifade ediliyor. Bu noktada özellikle inşaat sektöründen gelen talepler değerlendiriliyor. Fiyat kararnamesine ilişkin düzenleme en son 2008 yılında uygulamaya girmiş ve o dönem uygulanmıştı. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@