Müteahhitlere KDV İstinası müjdesi! İnşaat sektörü için şartlar belli oldu başvurular alınacak

Uzun süredir üzerinde çalışılan KDV düzenlemesine ilişkin detaylar belli oldu. İmalat, turizm ve inşaat alanında hükümet KDV istinası getirdi. İşte emlak sektörü için kritik o adım...

Emlak Haberleri 13.05.2022 - 09:23 13.05.2022 - 09:23 Mustafa Karagöz

Emlak365.com - KDV düzenlemesine ilişkin düzenlemenin detayları basına yansıdı. Sabah'ta yer alan haberde; KDV istinasına ilişkin uygulamanın detayları, başvuruların nereye nasıl yapılacağı, sağlanan avantajlar belli oldu. İşte 31 Aralık 2025'e kadar geçerli olacak düzenlemenin tüm detayları. 

İNŞAAT İŞLERİNDE KDV DÜZENLEMESİ 0'A İNDİRİLDİ

Gelir İdaresi Başkanlığı Katma Değer Vergisi Genel Uygulama tebliğinde önemli değişiklikler bulunuyor. Tebliğe göre; inşaat işlerinde mal ve hizmet tesliminde KDV muafiyeti uygulanacak. Düzenlemede ayrıca , imalat sanayi ve turizme yönelik yatırım teşvik belgesi sahibi işletmelerin de yararlanabileceği bildirildiği Tebliğ; KDV istina hakkının 2025 yılı sonuna kadar devam edeceğini de içeriyor. 

Tebliğ'e Göre İnşaat Sektöründe KDV İstinası

KDV istinası; inşaat taahhüt işi, nakliye, hafriyat ve benzeri inşa işler için uygulanacak. Yatırımı yapanların söz konusu inşaat işlerinde kullanılan mal alımları da bu kapsamda değerlendirilecek. 

İnşaat sektöründe haktan yararlanılması için , inşaat işlerinin yatırım teşvik belgesinde öngörülen yatırıma ilişkin olması, Aralık 2025 tarihini aşmamak kaydıyla öngörülen süre içinde yapılması, yatırım tutarının aşılmaması gerekiyor. Yani; firmalar işlerini bildirilen süre içinde tamamlamak zorundalar. 

KDV istinası genel olarak inşaat tahhür işi, nakliye, hafriyat ve benzeri işleri de içine alıyor. İstisnadan yararlanmak için gerekli olan şart ise; inşaat işlerinin yatırım teşvik belgesinde öngörülen yatırıma ilişkin olması gerekiyor. 

Firmalar için ek madde ise mal alımları için oldu. Düzenleme ile ilgili yatırımı yapan firmaların inşaat işlerinde kullanılan mal alımları da KDV İstinası kapsamında değerlendirilecek. Böylece söz konusu istisna inşaat işlerine ilişkin olmak koşuluyla hem hizmet hem de mal alımlarını kapsayacak. 

Geçerli Olmayan Alanlar

İnşaat sektöründe önemli noktalardan birisi de düzenlemenin geçerli olmadığı alanlar. İnşaat işlerine ilişkin alınan makine, araç-gereç ve tefrişatı (yatırım teşvik belgesinde yer alsa dahi) KDV İstisnası düzenlemesinde yer almıyor. 

BAŞVURU İŞLEMLERİ VAR

Firmalar eğer teşvik belgesi sahibi iseler kendi bağlı olduklaru vergi dairelerinden istisna belgesi alabilirler. Başvuru yapan firmalar, mükellefler tarafından hazırlanan inşaat işlerine ilişkin istisna kapsamında alınacak mal ve hizmet listesi, kuruma bildirilmiş olacak. Bu liste sisteme girilecek. Daha sonra inceleme süreci başlayacak ve onay alanlara k sisteme girilen mal ve hizmetle sınırlı olmak üzere istisna belgesi verilir.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@