Müteahhitlerin Fiyat Farkı Mağduriyeti! İMKON: 'Firmaların Yarısı Batacak, 700 Bin Kişi İşsiz Kalacak'

Müteahhitlerin fiyat farkı mağduriyetleri devam ediyor. İMKON, kanun teklifinin yasalaşması halinde 40 bin firmanın batacağını ve 700 bin kişinin işsiz kalacağını belirtti.

Müteahhitlerin Fiyat Farkı Mağduriyeti! İMKON: 'Firmaların Yarısı Batacak, 700 Bin Kişi İşsiz Kalacak'

Ak Parti tarafından Meclis gündemine taşınan bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına dair kanun teklifi kapsamında, maliyetlerdeki artış nedeniyle kamuya iş yapan müteahhitlere belirli şartlar doğrultusunda ek ödeme yapılması bekleniyor.

İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) ise bu kanun teklifi maddesi ile sektörün çok az bir kısmının mağduriyetinin giderileceğini, kanunun kabul edilmesi halinde 30-40 bin firmanın iflasın eşiğine geleceği ve sektörden para kazanan 600-700 bin işçinin işsiz kalacağını belirtti.

TALEPLERİN YÜZDE 10'UNU BİLE KARŞILAMIYOR

İMKON tarafından yapılan açıklamada, önerge teklif metninin yalnızca 1 Temmuz 2021 ile 31 Aralık 2021 tarihleri arasında yapılan hak edişlere yönelik fiyat farkı verilmesini içerdiğini ve şu anki işleri kapsamadığı belirtilerek, mağduriyetlerinin giderileceği iddia edilen teklif metninde sektördeki mağduriyetin ve fiyat farkı taleplerinin yüzde 10'ununun bile karşılanmadığı ifade edildi.

Döviz kurundaki dalgalanmaların inşaat malzemelerinde fiyat artışlarına neden olduğu, mevcut fiyat farklı hesaplama sistemi ve TÜİK verilerinin, reel fiyat artışından oluşan farkların karşılanmadığı aktarıldı.

Açıklamada örneklere yer verilerek konu aydınlatıldı:

''Örneğin 10 milyonluk bir işin üstte verilen tarih dilimi arasında yüzde 10'luk yapılan kısmına yüzde 50'lik dahi fiyat farkı verilse totaldeki bedelin yüzde 5'ine tekabüş etmekte. Dolayısıyla yüzde 200'e yakın girdi maliyetleriniyüzde 5-10 gibi bir fiyat farkı oranıyla kurtarmak mükün değildir'' denildi.

700 BİN İŞÇİ İŞSİZ KALACAK

Teklifin yasalaşması halinde kamu müteahhitlik sektöründe faaliyet gösteren 80 bine yakın firmanın yarıdan fazlasının zor durumda kalacağı belirtilirken, ''Ancak kendi öz finansman kaynaklarını tüketecek belki işleri bitirecek, kendi özkaynakları olmayan geriye 30 bin - 40 bin civarı firma batmakla yüzleşerek en az 60 bin- 70 bin alt tedarikçi firmayı da mağdur ederek batmasına ve 600 - 700 bin işçinin de işsiz kalmasına neden olacaktır'' ifadeleri kullanıldı.

imkon inşaat

KAMU DA ZARAR EDECEK

Maliyet artışları nedeniyle batan müteahhitlerin bitiremedikleri işlerin yeniden ihale edilmesi halinde, güncel maliyetlerle yapılacak işin 2-3 katına ihale edilebileceği ve bu durumda da kamunun daha büyük zarar edeceğinin altı çizildi.

İMKON, konu hakkında 1 Ocak 2021 tarihinin baz alınmasını ve işin bitimine kadar reel oranda fiyat farkının verilerek işletin bitirilmesini önerdi.

müteahhit fiyat farkı

İMKON TALEPLERİNİ SIRALADI

İMKON'un sorunun çözümü için sunduğu taleplerden konu başlıkları şöyle:

Temel inşaat malzemelerinden olan demir, çimento, cam, alüminyum, elektrik kablosu ve mdf başta olmak üzere fiyatı yüzde 200'ü geçen malzemelere geçici KDV indiriminin getirilmesi,

Covid-19 gerekçesiyle artırılan stopaj vergisi ve KDV tevfikatının eskioranlara ya da daha aşağı düşürülmesi,

Fiyat farkı ödenmesine rağmen finansal ve teknik olarak devam etmesi mmkün olmayan işler için cezasız tasfiye hakkı tanınması ve teminatların iade edilmesi,

Piyasada oluşan istikrarsızlık ve aksaklıklar nedeniyle işini zamanında teslim edemeyen yüklenicilere en az 90 iş günü ek süre verilmesi talep edildi.

imkon talep

Müteahhitler, söz konusu kanun maddesine olan tepkilerini sosyal medya üzerinden dile getiriyorlar. Binlerce müteahhit, sesini duyurabilmek için hükümete seslendi.

SONRAKİ HABER