Mutfaktaki Yangın Konuta Sıçradı! İlk Defa Ev Alacaklara Vergi Muafiyeti ve Düşük Faizli Konut Kredisi Önerisi Geldi

Konut fiyatları ve kiralar giderek yükselmeye devam ederken özellikle de öğrencilerin konut sorunu gündemin en çok konuşulan konuları arasındaki yerini koruyor. Ev kiraları, konut fiyatları düşer mi?

Emlak Haberleri 07.09.2021 - 08:40 07.09.2021 - 08:43 Gülcan Özer

Siyaset kulisleri ekonomide yaşanan dalgalanma ile çalkalanmaya devam ederken son dönemin bir numaralı gündem maddesi ise barınma sorunu olarak öne çıkıyor. Üniversitelerde yüz yüze eğitime geçilmesi, tayinlerin başlaması ve koronavirüs yasaklarının kaldırılması ile düğünlerin tekrar başlaması konuta yoğun talep oluşmasına neden oldu. 

Özellikle de Ankara, İstanbul ve İzmir gibi kentsel dönüşüm çalışmalarının son derece hızlı ilerlediği bölgelerde kiralık konuta olan talebin yoğunlaştığı bu dönemde artan talebi karşılayacak boş kiralık ev kalmadı. Kiralık boş daire bulmak imkansız hale gelince kiralık ev fiyatları da adeta uçuşa geçti. Konu hakkında bir açıklama da Gelecek Partisi tarafından yapıldı. 

GELECEK PARTİSİ KONUT FİYATLARI VE EV KİRALARI İÇİN ÇÖZÜM ÖNERİLERİNİ AÇIKLADI! 

AK Parti'de Başbakanlık görevine kadar yükselen Ahmet Davutoğlu daha sonra partisinden istifa ederek yeni bir siyasi oluşuma gitmiş ve Gelecek Partisi'ni kurmuştu. Yaşanan konut krizini değerlendiren Gelecek Partisi tarafından konut ve ev fiyatlarını düşürek yeni çözüm önerileri açıklandı. Toplam 7 maddeden oluşan çözüm önerilerinde kentsel dönüşüme de yer verildi. 

gelecek-partisi-konut-sektörü-çözüm-önerileri

Enflasyon rakamlarında yaşanan yükseliş nedeni ile alım gücünün azaldığı belirtilen açıklama metninde;

İlk defa ev sahibi olacak ya da tek evini satın alacak olan kişilere vergi muafiyeti ve indirimli konut kredisi kullandırılmasını sağlayacak fon kurulması, bu fonun ihtiyaç duyacağı kaynağın yabancılara yapılacak konut satışına konulacak ek vergi ile 3'ten fazla evi ve arsası olan kişilerden alınacak ek vergilerle oluşturulması, 

Düşük gelirli konut üretimini destekleyecek ucuz arsa üretiminin kolaylaşması, 

Öğrenciler için makul ücretli yurtların teşvik edilmesi, 

Kamuya ait atıl durumdaki binaların yurtlara dönüştürülmesi, 

Büyükşehirlerde nüfus yoğunluğunu azaltacak, küçük şehirlerde ise istihdam teşviki sağlayacak projelere ağırlık verilmesi, 

Yurtdışından gelen yabancılar ve sığınmacılar için iskan yaklaşımı oluşturulması, yabancılara konut satışı konusunda 250 bin dolar olarak uygulanan sınırın yeniden 1 milyon dolara çıkarılması, 3 yıl sonunda satış izninin 10 sene olarak belirlenmesi, 

Marmara Bölgesinde muhtemel olarak görülen deprem riski nedeni ile İstanbul ve çevresine yeni nüfus alınmasının durdurulması, master plan oluşturularak tematik şehirler kurulması.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@