Mutlaka Deprem Olacak Diyerek Uyardı! Deprem Riskinin En Yüksek Olduğu, Aktif Fay Hattı Üzerindeki 80 İlçe Açıklandı

Fay hatları hakkında Jeoloji Mühendisleri Odası deprem riski en yüksek olan 80 ilçeyi açıkladı! Türkiye'de deprem riskinin en fazla, yüksek olduğu bölge hangisidir, 1.derece deprem bölgeleri!

Emlak Haberleri 25.11.2021 - 13:24 25.11.2021 - 13:28 Gülcan Özer

Türkiye her yeni güne yeni bir deprem ile uyanırken 2022 yılına ilişkin fay hatları haritası uyarısı yapıldı. Fay hatlarındaki hareketlilik üzerine riskli bölglere tek tek tespit edilerek, bu il ve ilçelerde oturan kişilere kritik uyarı geldi. 

Ne yazık ki inşaat maliyetlerinde yaşanan artış ve ekonomik krize eklenen müteahhitler ile hak sahipleri arasında yaşanan çekişmeler kentsel dönüşüm projelerini durma noktasına getirirken konu hakkında çok önemli açıklamalar yapıldı. Habertürk Gazetesi yazarlarından Alper Uruş'a açıklamalarda bulunan TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Güney Marmara Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Aysun Aykan Türkiye'nin kaybedecek tek bir saniyesi dahi olmadığını dile getirdi. 

BEKLENEN BÜYÜK İSTANBUL DEPREMİ NE ZAMAN OLABİLİR?

Aykan Türkiye'de mutlaka deprem olacağı uyarısında bulunarak yapılan araştırmaların tümünde 1999 Marmara Depremi sonrasında 30 sene içerisinde yüzde 65 ihtimalle şiddeti maksimum 7.6 olmak üzere 7 üzerinde bir depremin olacağını belirterek son 10 sene kaldığını söyledi. 

deprem riski yüksek olan il ve ilçeler haritası

1999 depreminin üzerinden 20 sene geçtiğini belirten Aykan önümüzdeki 10 sene içerisinde beklenen Büyük İstanbul Depreminin yaşanacağını söyledi. Yaşanacak depremin İstanbul' un yanı sıra Marmara bölgesine kıyısı olan tüm illeri etkileyeceğini belirten Aykan Balıkesir, Bursa, Yalova, Çanakkale, Kocaeli, Tekirdağ ağır bir şekilde etkilenebileceğini söyledi. 

beklenen istanbul depremi ne zaman

DEPREM RİSKİ YÜKSEK OLAN İLLER, BÖLGELER VE İLÇELER HANGİLERİ?

Türkiye'de aktif diri fay hattı sayısının her geçen gün arttığıını belirten Aykan deprem riskinin yüksek olduğu 24 il ve 80 ilçe bulunduğunu söyledi. Deprem riski yüksek olan iller şu şekilde sıralandı; Kocaeli, Bursa, Balıkesir, Bolu, Sakarya, Manisa, İzmir, Aydın, Muğla, Denizli, Burdur, Kütahya, Eskişehir, Konya, Aksaray, Tokat, Kayseri, Osmaniye, Hatay, Kahramanmaraş, Erzurum, Erzincan, Hakkari ve Bingöl. 

evimin altından fay hattı geçiyor mu-1

EVİMİN ALTINDAN FAY HATTI GEÇİYOR MU, AFAD ADRESTEN FAY HATTI SORGULAMA! 

Deprem riski olan 80 ilçenin AFAD MTA sitesi üzerinden sorgulanabileceği belirtilirken deprem riski en yüksek olan ilçeleri sorgulamak için MTA SİTESİNE ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ... 

Deprem riski yüksek olan ilçeler için kentsel dönüşüm vurgusu yapılırken vatandaşlar ve belediyelere çağrı yapılarak riskli bölgelerde yaşayan kişilerin mutlaka 1999 öncesinden yapılan binaları riskli yapı testinden geçirmesi gerektiği belirtildi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@