Müzik yasağı uzatıldı mı, saat kaça kadar, cezası nedir? İçişleri Bakanlığı'ndan yeni karar

İçişleri Bakanlığı tarafından 81 ilin valiliğine gönderilen genelge ile müzik yasağı hakkında yeni bir karar alındı. Birçok kişi müzik yasağı saat kaçta başlıyor ve cezası nedir araştırıyor.

Gündem 11.05.2022 - 09:21 11.05.2022 - 09:21 Büşra Uluşen

İçişleri Bakanlığı tarafından 2021 yılının Haziran ayında bir genelge yayımlanarak, gece müzik yayınına yasak getirilmişti. Bu yasak için 'pandemi' gerekçe gösterilmiş, onlarca sanatçı, ünlü ve ünsüz kişi yasağa tepki göstererek kaldırılmasını istemişti. 

Son olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın iftar yemeğine katılan Demet Akalın, konu hakkındaki talebini Erdoğan'a iletmişti. Bu gelişmelerin ardından İçişleri Bakanlığı tarafından yeni bir genelge yayımlandı. 

Müzik yasağı kalktı mı, kaça kadar yasak?

İçişleri Bakanlığı Covid-19 salgını süresince saat 00.00'dan sonra müzik yayınını yasaklamıştı. Yayımlanan yeni genelge ile yasak saati 01.00 olarak belirlendi ve 1 saat uzatılmış oldu. İlgili genelge, 81 ilin valiliğine gönderildi. 

Genelgede, kişilerin huzuru, beden ve ruh sağlığının bozulmaması için alınan tedbirler kapsamında eğlence yerlerinde yapılacak müzik yayınlarına dair usul ve esasların 2872 sayılı Çevre Kanunu, Çevresel Gürültünün Değerlendirilmesi ve Yönetimi Yönetmeliği ile İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmelik başta olmak üzere ilgili mevzuatında belirlendiği ifade edildi. 

müzik yasağı

Müzik yasağı kaça kadar uzatıldı, 12'den sonra müzik yayınının cezası var mı?

İçişleri Bakanlığı tarafından canlı müzik yayını saat 01.00'e kadar uzatıldı. Bu saatten sonra konser, müzik, eğlence vs gürültü yapacak etkinliklere izin verilmeyecek. Kolluk birimleri tarafından yapılacak denetimlerde işletmenin canlı müzik izni olup olmadığı, yasak saatleri arasında yayın yapıp yapmadığı gibi hususlara dikkat edilecek. 

Çevreyi rahatsız edecek şekilde çevresel gürültü seviye değerlerinin üzerinde müzik yayını yapan işletmeler ya da kişiler için yetkili idareler tarafından bildirimde bulunulacak. 

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@