NASA'dan Korkutan Uyarı! 2060 Yılına Kadar Dünyayı Yerle Bir Edebilir!

NASA'da bilim insanları dünyayı korkutacak bir açıklama yaptı. 2060 yılında dünyanın yörüngesine girmesi beklenen bir asteroit tüm dünyayı yerle bir edebilir.

Teknoloji 04.12.2021 - 12:24 04.12.2021 - 12:27 Elif İşçi

NASA tarafından yapılan değerlendirmeler ve araştırmalar sonrasında tüm dünyayı korkutacak bir açıklama yapıldı. Gelecek hafta dünyanın yörüngesine girmesi ve çarpması muhtemel olan boyutu son derece büyük bir asteroitin geçmesi bekleniyor.

NASA tarafından daha önce de konu hakkında bazı uyarılar yapılmıştı. Yakın gelecekte oldukça tehlikeli ilan edilen bir asteroitin dünyaya çarpabileceği konusunda korkutucu bir uyarı daha yapılmıştı.

DEV ASTEROİT DÜNYAYI YERLE BİR EDEBİLİR!

Söz konusu olan ve oldukça korkutucu olduğu belirlenen asteroitin ismi ise 4660 Nereus olarak açıklandı. Saatte 6.5 kilometrelik bir hız sonucunda dünyanın yanından geçmesi bekleniyor. Ancak korkutan uyarılarda dünyaya çarpma olasılığı da bulunuyor. Bu konuda ortaya çıkabilecek ve dünyayı etkileyebilecek etkiler üzerinde de açıklamalar yapılıyor.

NASA tarafından her ihtimal değerlendiriliyor ancak henüz dünyaya çarpmasının kesin bir ihtimal olduğu düşünülmüyor. Hatta düşük bir ihtimal olduğu üzerinde açıklamalar yapıldı. Yaklaşık olarak dünyaya olan geçiş mesafesi 3.9 milyon kilometre olacak. Ay ile dünya arasında bulunan mesafenin 10 katından daha yüksek olduğu düşünülüyor.

2060 YILINA DİKKAT ÇEKİLDİ!

NASA'dan Korkutan Uyarı! 2060 Yılına Kadar Dünyayı Yerle Bir Edebilir!

Bilim insanları yakın gelecekte asteroitin dünyaya çarpma ihtimaline neredeyse yok gözüyle bakıyorlar. Ancak 2060 yılında dünyanın atmosferine girme ihtimali yüksek olarak görülüyor. 4660 Nereus isimli asteroit bu süreçte Eyfel Kulesi’nden yaklaşık olarak 30 metre daha yüksek olarak tarif edilebilir. Yaklaşık olarak 330 metre uzunluğunda bir kaya yığını olduğu söylenebilir.

Şimdiye kadar varlığı kanıtlanan ve açıklanan asteroitlerden neredeyse 90 kat daha büyük olduğu öğrenildi. 2060 yılında dünyanın yörüngesine girmesi halinde ve dünyaya çarpması durumunda dünyayı yerle bir edebilir. Gelecek hafta dünyanın yörüngesine girmeyeceği için tehlike görünmüyor ancak uzmanlar 2060 yılı için aynı şeyi söyleyemeyeceklerini ifade ediyorlar.  

Gelişmelerden Haberdar Olun

@