Nasıl Bir Ev Almalıyım?

Evlenmek fiilinin ilk anlamı ev almak anlamındadır. Dolayısıyla kültürümüzde önemli bir yeri olan ev alımında ihtiyaçlarımızı nasıl belirleyeceğiz?

Gündem 18.04.2019 - 21:00 15.07.2021 - 00:16 Serhat Karaman

Evlenmek fiilinin ilk anlamı ev almak anlamındadır. Dolayısıyla kültürümüzde önemli bir yeri olan ev alımında ihtiyaçlarımızı nasıl belirleyeceğiz?

Kendimize uygun olanı nasıl bulacağız? Fiyat konusunda nelere dikkat edeceğiz?2017 yılı itibariyle konuların büyüklükleri 3+1 yerine 2+1'lere gerilemiştir. Potansiyel alıcıların da metrekarede küçük olanı tercih etmesi, ekonominin alımı zorlaştırdığını ve ihtiyaçlarının azaldığını göstermiştir. Öncelikle alınacak olan konut aile bireylerine uygun olmalıdır. Şayet kalabalık bir aileyseniz ve ileride nüfus yoğunluğunuz artacaksa geniş olanları tercih edebilirsiniz. Fakat ödeme zorlukları ve bütçenizi de hesaba katarak nihai karara varmak da önemlidir.Evcil hayvanlarınız varsa evcil hayvanları kabul eden ve kucak açan bir semtte oturmanız size rahatlık sağlayacak. İlerde sorun yaşamanızı engelleyecektir.Büyük ev mi, iyi semt mi? Semtlere göre fiyat artışı ve metrekare fiyatlarının azalışı bilinen bir gerçektir. Hangisinden feragat edecekseniz?Ruhunuza uygun bir mesken seçmek de önemlidir. İhtiyaç sahibi olduğunuz mesken ne gibi özellikler taşıyor. Doğa sever misiniz? Deniz sever misiniz?Binanızın yalıtımı var mı? Bu da oldukça önemli bir husustur; şayet taş yünü ile yapılmış bir yalıtım sizin daha çok rahat etmenizi sağlarken karbonlu plak size idare eder bir yalıtım sağlar.Binanız kaç yaşında? Hangi deprem yönetmeliğine göre yapılmış? İlerleyen senelerde size kentsel dönüşüm sebebiyle sorun çıkarır mı? Sorularının cevaplarını bilebilmek için doğru araştırmayı yapmak önemlidir.Yaşayacağınız yerin mahali, alt yapı çalışmaları oldukça önemlidir. Hiç kimse elektriksiz, susuz ve kanalizasyon sisteminde sorun yaşamak istemez. Bu sebeplerden neredeyse bir kere alınan bir mülk olduğundan dikkat etmekte fayda var.Işık alma konusu da sağlık ve sıcaklık bakımından oldukça önemlidir. Mahal olarak binanın kuzey-doğu kısmı en soğuk olan taraf, güney-doğu kanadının ise en sıcak taraf olduğunu bilmekte fayda var.Ses yalıtımı da oldukça önemli olduğundan şayet bir site tercih etmeyecekseniz yol ve kalabalığa bakan bir tarafta mı yoksa karşıt taraf da mı oturmak istediğinizi önceden belirlemelisiniz.Bu teknik meseleler çok fazla görmezden gelinse de huzurlu bir yaşam için doğru evi almak oldukça önemlidir. Binanın gösterişi ve konumu ferahlığı herkes tarafından tercih edilmesini sağlayan bir özellik olsa da daim bir mutluluk için evin teknik özelliklerine de dikkat edilmeli, doğru seçimin yapılmasına gayret edilmelidir.Emlak365.com


Gelişmelerden Haberdar Olun

@