NATO'nun Rusya Krizine Karşı İlk Atağı

24 ülkenin Rus diplomatları topraklarından gönderme kararı karşısında NATO da aldığı ek önlemler ile Rusya'nın NATO'da çalışan temsilci sayısını 30'dan 20'ye düşürürken 3 kişinin de başvurusunu iptal etti.

Gündem 28.03.2018 - 15:13 15.07.2021 - 00:21 Emlak 365

24 ülkenin Rus diplomatları topraklarından gönderme kararı karşısında NATO da aldığı ek önlemler ile Rusya'nın NATO'da çalışan temsilci sayısını 30'dan 20'ye düşürürken 3 kişinin de başvurusunu iptal etti. Stoltberg alınan bu önlemler ve sınır dışı edilmeler sayesinde Rusya'nın istihbarat yapmasını zorlaştıracağını dile getirdi.

İngiltere'de eski ajana düzenlenen saldırıdan Rusya'yı sorumlu tutan 24 ülkenin Rus diplomatları topraklarından gönderme kararı ile NATO'da olaya dâhil olarak ilk hamlesini yaptı.

Gerçekleştirilen sinir gazı saldırısından Rusya'yı sorumlu tutarak diplomatları sınır dışı etmeye karar veren ülkelerden sonra NATO da ek önlemlerini almaya başladı. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg yaptığı açıklamada 7 Rus görevlisinin NATO'daki görevine son verilerek Rusya'nın diğer ülkeler hakkındaki bilgi alanını sınırlandırdıklarını belirtti. İngiltere'de zehirlenen eski Rus ajanı Sergey Skripal ve kızından dolayı İrlanda ve Moldova da artık topraklarında Rus diplomat istemiyor.


Rusya'nın NATO Temsilciliğine Sınırlama


24 ülkenin Rus diplomatları topraklarından gönderme kararı karşısında NATO da aldığı ek önlemler ile Rusya'nın NATO'da çalışan temsilci sayısını 30'dan 20'ye düşürürken 3 kişinin de başvurusunu iptal etti. Stoltberg alınan bu önlemler ve sınır dışı edilmeler sayesinde Rusya'nın istihbarat yapmasını zorlaştıracağını dile getirdi.

Türkiye de Yeşil Işık Yaktı


Türkiye daha önce birçok ülkenin kararı olan sınır dışı uygulamasını kabul etmeyerek uygulamayacağını duyurmuştu fakat NATO'da karar alınabilmesi için üyelerin bir uzlaşmaya varması gerekiyor. NATO'nun aldığı önlemler de göz önüne alındığı zaman NATO üyesi olan Türkiye de bu kararı kabul etmiş görünüyor.

Gerginliğin Sebepleri


Rusya, NATO'nun daha önceki açıklamalarında gerçekleşen saldırının sonuçları olabileceği hakkında uyarıldı. Moskova ve NATO arasındaki gerginlik Kırım'ın Rusya'ya bağlanmasından beri sürüyor. Suriye ve Ukrayna yaşanan olaylar da Rusya ve NATO arasındaki gerginliğin sebepleri arasında.

Moskova ve İrlanda da Artık İstemiyor


Gerçekleşen saldıran sonra İrlanda Dışişleri Bakanı Simon Coveney Rusya'nın Dublin Büyükelçisini ziyaret ederek akreditasyonunun vazifesine uygun bir şekilde iptal edileceğini söyledi.

Moldova'da 3 Rus diplomat istenmeyen adam (persona non grata) olarak ilan edilerek ülkeden ayrılmaları istendi. Birçok Avrupa ülkesi, ABD, Kanada, İngiltere ve Avustralya da Rus diplomatları istemediklerini bildirmişlerdi.

Moskova Büyükelçisi Sofya'ya Davet Edildi


Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov Moskova Büyükelçisi Boyko Kotzev'i eski ajan ve kızının zehirlenmesi olayı ile ilgili konuşmak için arayarak Sofya'ya çağırdı. Konuşma esnasında AB, Rusya ve diğer ülkelerin de tepkilerinin görüşüldüğü söylendi.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@