Naylon Poşet Yasası Teklifi Mecliste! Naylon Poşet Fiyatları Kaç Lira Olacak?

Halk arasında naylon poşet yasası olarak anılan Atık Kanun Teklifi meclise sunuldu. Kanun teklifinin kabul edilmesi durumunda 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren poşetler para ile satılacak.

Emlak Haberleri 13.11.2018 - 12:56 15.07.2021 - 00:19 Serhat Karaman

Halk arasında naylon poşet yasası olarak anılan Atık Kanun Teklifi meclise sunuldu. Kanun teklifinin kabul edilmesi durumunda 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren poşetler para ile satılacak.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından açıklanan Atık Kanun Teklifi meclis gündeminde görüşülmeye başlandı. Yoğun bir gündemle çalışan mecliste farklı görüşmeler yapılmaya devam ediliyor. Marketlerde Poşet Paralı Olacak! Kanun teklifi mecliste onaylanırsa ki onaylanmasına kesin gözü ile bakılıyor, bu durumda marketlerde poşetler ücretli olacak. 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren marketlerde poşetler ücretli olarak alışveriş yapan kişilere verilecek. Uygulamanın amacı çevrede yok edilmesi uzun yıllar alan naylon poşet kullanımını azaltmak olarak açıklansa da vatandaş alışveriş yaparken bu zorunluluk nedeni ile son derece zorlanacak gibi görünüyor. Bundan sonra poşete para vermek istemeyen kişilerin alışverişe giderken yanlarında poşet götürmeleri gerekecek. Naylon Poşet Fiyatları Kaç Lira Olacak?Marketlerde naylon poşet fiyatları olarak müşterilerden 25 kuruş ile 50 kuruş arasında değişen ücret talep edilecek. Küçük alışveriş yapan kişileri rahatsız etmeyecek bu tutar toplu olarak alışveriş yapan kişiler için ne yazık ki bir sorun olacak gibi görünüyor. Bakan Murat Kurum AK Parti Çevre, Şehir ve Kültür Başkanlığı Eğitim ve İstişare Toplantısı kapsamında düzenlenen toplantıda  "1 Ocak 2019 tarihi itibariyle plastik poşetleri ücretli hale getiriyor ve plastik poşet kullanımını azaltmayı hedefliyoruz.Şu an için kişi başı 440 adet olan ve 100 senede toprağa karışabilen plastik poşet kullanımını 2019 yılı sonu itibariyle 90 adete, 2025 yılı sonu itibariyle de 40 adete düşüreceğiz ve yıllık poşet kullanımımızı süreç içerisinde çok daha fazla azaltacağız.Diğer bir çalışmamızda içecek ambalajlarında depozito uygulamasıdır. Buna ilişkin de yönetmeliklerimizi hazırlıyoruz. Bunları başardığımızda 2023 yılında evsel atık geri kazanım oranını yüzde 35'e çıkaracağız. 2030 yılında ise bu atık oranını yüzde 60'a çıkartarak ilk 5 arasına girme hedefiyle çalışıyoruz." demişti. Emlak365.com


Gelişmelerden Haberdar Olun

@