Nazım İmar Planı Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl İptal Edilir?

Emlak sektöründe sık sık kullanılan nazım imar planı teriminin ne anlama geldiği zaman zaman merak ediliyor. Nazım imar planı nedir? Nazım imar planına itirazlar nasıl yapılır? 

Emlak Terimleri 25.06.2021 - 04:00 25.06.2021 - 04:00 Serhat Karaman

Emlak sektöründe bazı terimler sık sık kullanılmakta ve bu terimler çerçevesinde önemli bağlayıcı kararlar alınmaktadır. Bir arazinin imar planı o arazinin değerinden tüm diğer niteliklerine kadar belirleyici oluyor. Nazım İmar Planı da sıkça kamuoyunda dile getirilen emlak terimlerinden birisidir. Nazım imar planı içeriğinde neler vardır? Nazım imar planı bir arazide hangi detayları gösterir?

NAZIM İMAR PLANI NEDİR?

Arazilerin ne şekilde kullanılacağını belirten imar planlarına nazım imar planı denir. Bir arazi imar planı ile konuıt alanı, park alanı, ticaret alanı gibi niteliklere sahip olabilir. Bu da imar planı üzerinde gösteriler. Bu imar planları Nazım İmar Planı'dır. Nazım imar planları 1/5000 veya 1/25.000 arasında bir ölçekte hazırlanabilirler. Bu plan içerisinde nüfus yoğunluğu, ulaşım sistemleri ve bölge tipleri yer alabilir.

NAZIM İMAR PLANI İPTAL DAVASI AÇILABİLİR Mİ?

Nazım imar planları bazı durumlarda tartışma konusu olabiliyor. Bir arazi üzerinde nazım imar planı değişikliği yapılabilir. Bu değişiklikler mülk sahipleri tarafından kabul edilmeyebilir. Böyle bir durumda nazım imar planları için iptal davası açılabilir. Ancak önce sorunun nazım imar planından kaynaklandığının kesin olarak bilinmesi lazım. Bunun ardından mahkeme süreci başlatılabilir. 

AÇIKLAMA RAPORU OLMAYAN NAZIM İLAN PLANLARI İPTAL EDİLİR Mİ?

Bir nazım imar planı içerisinde açıklama raporu olmak zorundadır. Bu konuda bir eksiklik varsa Nazım İmar Planı geçersiz sayılabilir. Plan notları da nazım imar planı içerisinde yer almalıdır. Tüm bunlar bir bütün olarak değerlendirilir. Eksiklik olursa nazım imar planı için iptal kararı çok hızlı bir şekilde verilebilir. 

Nazım imar planları bir arazinin en temel imar planıdır. O arazinin ne şekilde kullanılabileceği nazım imar planı ile belirlenir. Nazım imar planında değişiklik yapılmadıkça kullanım niteliğinin dışında yapılaşmaya izin verilmez. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@