Ne Kadar Olacak Herkes Merak Ediyordu, İktidara Yakın Gazete Açıkladı! 2022 Asgari Ücret Rakamı Net...

2022 asgari ücret tahmini herkes tarafından merak edilirken Yeni Akit Gazetesi merakla beklenen rakamı duyurdu. Peki, 2022 asgari ücret ne kadar olacak, maaş zammı ne olacak, zam beklentisi kaç TL?

Finans 11.10.2021 - 15:06 11.10.2021 - 15:10 Gülcan Özer

asgari-ürcete-ne-kadar-zam-gelirMemur maaşı ve emekli maaşı rakamları ile taşeron işçilere zam oranı pazarlıklarının sona ermesi ile beraber gözler 2022 asgari ücret görüşmeleri ve zam oranı duyurusuna çevrilmişti. Özellikle de enflasyon rakamlarında yaşanan yükselişin ardından maaş zammı için beklentiler artarken yaklaşan seçimlerde zam için daha yüksek rakamların telaffuz edilmesine neden olmuştu. 

Asgari ücret tespit komisyonu tarafından yapılacak olan 3 turluk toplantının ardından kesinlik kazanacak olan 2022 asgari ücret zammı için ise son iddia ise iktidara olan yakınlığı ile anılan Yeni Akit Gazetesi tarafından ortaya atıldı. Yeni Akit Gazetesi 2022 asgari ücret zam beklentisi tahmini rakamını duyurdu. Asgari ücret tespit komisyonu tarafından yapılacak olan 3 toplantının ardından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin düzenleyeceği toplantı ile rakamı açıklayacak. 

asgari ücrete zam hesaplama

2022 DE ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLACAK?

İktidara olan yakınlığı ile tanınan Yeni Akit Gazetesi tarafından yapılan asgari ücret haberi gündeme bomba gibi düştü. Geçen sene asgari ücrete yüzde 21,56 oranında zam yapıldığını açıklayan Yeni Akit Gazetesi 2021 asgari ücret  tahmini olarak 3 bin 500 TL rakamını açıkladı. Bu sene enflasyon rakamlarında yaşanan yükseliş nedeni ile asgari ücrete zam olarak daha yüksek bir rakam uygulanabileceği belirtiliyor. 

2022 asgari ücret tahmini açıklandı

2021 YILINDA ASGARİ ÜCRETE KAÇ TL ZAM GELMİŞTİ, YÜZDE KAÇ  ZAM YAPILMIŞTI?

Hatırlanacağı üzere 2021 senesinde asgari ücrete yüzde 21,56 oranında zam yapılmış ve bu artışla beraber maaşlarda 500 liralık bir artış yaşanmıştı. Asgari ücretli çalışanlar bu maaş zammı ile beraber brüt 3 bin 577 lira 50 kuruş, net 2 bin 825 lira 90 kuruş asgari ücret maaşı almaya başlamışlardı. 

asgari-ürcete-ne-kadar-zam-gelir

2022 ASGARİ ÜCRET ZAMMI NE ZAMAN BELLİ OLACAK, ASGARİ ÜCRET TESPİT KOMİSYONU TOPLANTI TARİHİ NE ZAMAN?

Asgari ücret tespit komisyonu görüşmeleri her sene Aralık ayı içerisinde gerçekleştiriliyor. Aralık ayı içerisinde yapılacak olan 3 toplantı ile işçi ve işveren tarafı hükümetin hakemliğinde zam pazarlığı yapacaklar. Asgari ücret tespit komisyonu 1. tur toplantısı işçi sendikası temsilcilerini ev sahipliğinde, ikinci tur görüşmesi işverenlerin ev sahipliğinde yapılırken zam için son pazarlık masası Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ev sahipliğinde yapılacak. 2022 asgari ücret zam oranı kesin rakamı ise en geç Aralık ayının son haftası içerisinde ilan edilecek.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@