Necmettin Batırel tarih vererek ekonomiyi 'şakkadanak' düzeltecek kehanetlerini açıkladı! Dolar, enflasyon, enerji

'Şakkadanak' ifadesiyle akıllara kazınan Necmettin Batırel, dövizi ve enflasyonu düşerecek kehanetlerini açıkladı. Suudi Prens ayrıntısı ise dikkat çekti...

Necmettin Batırel tarih vererek ekonomiyi 'şakkadanak' düzeltecek kehanetlerini açıkladı! Dolar, enflasyon, enerji

Türkiye gazetesi yazarı Necmettin Batırel daha önce, ' 10 milyar dolar satar şakkadanak doları düşürürüm ' sözleriyle gündem olmuş ve ' Şakkadanak Necmettin ' olarak anılmaya başlamıştı. Batırel, yine ekonomi için çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Dolar ve enflasyon nasıl düşecek?

Necmettin Batırel, üretimde kullanılan ham madde, ara mallar, makine teçhizatlarına döviz ile ödeme yapıldığını söyleyerek, üretim maliyetlerinin yükselmesi nedeniyle fiyatların da arttığı ve bunun enflasyona sebep olduğunun altını çizdi. Dövizle alım yapılan ürünlerin ihracat ve ithalat arasındaki farkı açtığını, çünkü ithalata konu ürünlerin yüzde 75'ini ham madde ve ara malının oluşturduğunu söyledi. Yazısının devamında ise Türkiye'de dolar ve enflasyonun nasıl düşeceğini açıkladı.

Ankara'ya gelecek olan Suudi Arabistan Veliaht Prensi Selman ile en az 10 milyar dolarlık SWAP anlaşması imzalanacağı iddia eden Batırel, Türkiye'nin artık kazançlarını Rusya'ya ya da İran'a bırakmayacağını, kendi göbeğini kendisinin keseceğini söyledi.

dolar-28

10 milyar dolarlık anlaşma ile enflasyon sıfırlanacak!

Karadeniz'de ortaya çıkan doğalgaz ile Türkiye'nin artık kendi petrol ve doğalgaz kaynakları sayesinde yeni bir döneme geçeceğini aktaran Batırel, 1 yıl içerisinde cari açığın tarih sayfalarına gömüleceğini ve döviz baskısının tamamen ortadan kalkacağını söyledi. 2023 yılının bir dönüm noktası olacağına dikkat çeken Batırel, yapılacak anlaşmalar ile değer kaybetmekte olan Türk lirasının gerçek değerine kavuşacağını ve ' enflasyonun esamesinin okunmayacağını ' ifade etti.

Bu SWAP anlaşması ile birlikte sağlık, enerji, tarım, finans, ticaret, turizm, müteahhitlik ve gayrimenkul alanlarında da yeni kararlar alınarak Türk lirasındaki kazanımların artacağını söyledi.

batırel

' Düşmanlar kahrolacak, dostlar sevinecek '

Türkiye'nin dünyada hiçbir ülkenin sahip olmadığı dev bir araştırma sistemine sahip olduğunu hatırlatarak, Abdülhamid Han gemisinin bu yaz Doğu Akdeniz'de petrol ve doğalgaz arayacağını ve kendi enerjisine kavuştuktan sonra doğalgaz faturalarının da düşerek vatandaşın cebinin rahat bir nefes alacağını belirtti.

Necmettin Batırel, 2023 yılında yani bir yıldan daha kısa bir sürede Türkiye'nin yeniden doğarak döviz sorununu çözeceğini, enflasyonu en aza indireceğini ve küllerinden doğacağını dile getirdi. Batırel bu yaklaşımları için ' Düşmanlar kahrolacak, dostlar sevinecek ' yorumunu yaptı.