Nefesler Tutuldu, Kabine Toplantısı Bekleniyor! Pazar Sokağa Çıkma Yasağı İçin Yeni Karar Alınacak!

Koronavirüs ile mücadele kapsamında uygulanan kısıtlamalara dair yeni esnetilme kararlarının alınacağı kritik kabine toplantısı öncesinde önemli bilgiler kamuoyuna yansıdı. Hafta sonu Pazar günü sokağa çıkma yasağı kaldırılacak mı? Sokağa çıkma yasağı saatleri değişecek mi? 

GÜNDEM 20.06.2021 - 09:05 20.06.2021 - 09:05

Türkiye'nin koronavirüs ile mücadelesi kabine toplantılarında alöınan kararlar ile şekilleniyor. Son dönemlerde koronavirüs aşısı olan vatandaşların sayısının yükselmesi ve günlük vaka sayılarındaki azalış nedeniyle bazı kısıtlamalarda esnetilme yapılmasına kesin gözüyle bakılıyor. Özellikle Pazar günü sokağa çıkma yasakları konusunda yeni bir karar alınacağı kulislere sızdı. 

KABİNE TOPLANTISI NE ZAMAN YAPILACAK?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yönetiminde yapılan kabine toplantılarında alınan kararlarla koronavirüs süreci yönetiliyor. Kademeli normalleşmenin ikinci dönemi devam ederken şimdi yeni kararlar gündeme geldi. Geçtiğimiz hafta Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Nato Liderler Zirvesi'ne katılması nedeniyle yapılamayan kabine toplantısı 21 Haziran Pazartesi günü yapılacak. Kabine toplantısının saat 15:00'da Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde yapılacağı ve alınan kararları Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın saat 19:00'da açıklayacağı bildirildi. 

PAZAR GÜNÜ SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI KALDIRILACAK MI?

Kabine toplantısı öncesinde kulislere alınacak kararlara ilişkin çöok önemli bilgiler sızmaya başladı. Buna göre yarın yapılacak olan toplantıda Bilim Kurulu'nun da tavsiyesi ile Pazar günü sokağa çıkma yasağına ilişkin yeni bir değerlendirme yapılacak. Koronavirüs aşısı olan vatandaşların sayısının sürekli artması ve aşı rekorları kırılması nedeniyle vatandaşları motive edecek ve aşı olmayı da bir anlamda teşvik edecek bir karar alınacak. Bu kararın Pazar günü sokağa çıkma yasağının kaldırılması olacağı bildirildi. Bu şekilde vatandaşlara aşı olmayı yaygınlaştırdıkça kısıtlamaların kaldırılacağı mesajı somut bir şekilde verilmiş olacak. 

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI SAATLERİ DEĞİŞECEK Mİ?

Sokağa çıkma yasağı saatleri konusu da kabine toplantısında masaya yatırılacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan'a bir sunum yapacak olan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca sokağa çıkma yasağı saatlerinde güncelleme yapılacağını bildirecek. Ayrıca Ticaret Bakanı Mehmet Muş da özellikle iş dünyasından ve esnaflardan gelen talepleri dile getirecek. Lokanta, kafe ve restoran gibi işletmelerin saat 23:00'a kadar açık olabilmeleri için hafta içi ve hafta sonu sokağa çıkma yasağı saatlerinin 22:00'dan 00:00'a çekilmesi görüşülecek. Bu konuda da müjdeli bir kararın çıkması bekleniyor.

MASKE YASAKLARI MASADA

Maske takmak pandemi süresince vatandaşları zorlayan en önemli kısıtlamaların başında geliyor. Sıcak havalarda daha da güçleşen maske yasakları hakkında yeni bir karara kabine toplantısında imza atılacak. Ancak maske zorunluluğunun hemen kaldırılması beklenmiyor. Kapalı alanlarda maske takma zorunluluğu belirli kriterler eşliğinde Temmuz ayı sonuna doğru kaldırılacak. Ağustos sonunda ise toplumsal bağışıklığın aşı yoluyla sağlanması ile maskelerin tamamaen vatandaşın gündeminde çıkarılmasına dair hazırlık yapılacak. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@