Nervürlü Demir Fiyatları Zam Rekoru Kırdı: Bir Ayda 5.400 TL Zam Geldi, Müteahhitler İş Yapamaz Hale Geldi!

Demir fiyatları ve çimento fiyatları müteahihtleri isyan noktasına taşırken nervürlü demir fiyatlarına gelen 1 aylık zammın 5 bin lirayı aşması durumun ciddiyetini ortaya koydu.

Emlak Haberleri 05.05.2022 - 15:20 05.05.2022 - 15:21 Gülcan Özer

Kamu müteahhitleri, inşaat maliyet endeksinde yaşanan yükseliş nedeni ile iflas bayrağı çekmeye hazırlanırken, özellikle de çimento ve demire gelen zamlar müteahhitleri köşeye sıkıştırdı. Her sene başında Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından ilan edilen birim fiyat tarifesi gelen zamlar karşısında temel inşaat malzeme fiyatlarının gerisinde kaldı. 

Aşırı yükselen inşaat maliyet endeksi rakamları nedeniyle kamudan iş alan müteahhitler devam eden işlerde büyük zarar yazmaya başlarken pek çok müteahhit nerede ise iflas etme noktasına geldi. Süreçte çıkartılan fiyat farkı kararnamesi ve verilen tasfiye hakkı beklentileri karşılamaktan son derece uzak kalırken müteahhitlerin yarasına ilaç olmaktan uzak kaldı. 

2022 SENESİ TEMEL İNŞAAT MALZEMELERİ BİRİM FİYATLARI, PİYASANIN GERİSİNE DÜŞTÜ! 

Her sene Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından açıklanan temel inşaat malzemeleri birim fiyat tarifesi 2022 yılında gerçek inşat maliyet endeksi rakamlarının oldukça gerisinde kaldı. Bu tarife üzerinden teklif vererek iş alan kamu müteahhitleri bu nedenle devam eden işlerden büyük zarara uğradı. 

temel inşaat şartları

Sözcü Gazetesi tarafından açıklanan rakamlara göre Ocak ayında 11 bin 300 TL olan nervürlü inşaat demiri fiyatı Mart ayında 16 bin 700 TL seviyesini görerek 5 bin TL'lik bir artış ayaşdı. Bakanlığın açıklamış olduğu birim fiyat tarifesinde demir fiyatı 13 bin 678 TL olarak ilan edilmişti. Hazır beton fiyatı ise 600 TL'den bin 50 liraya yükselerek 450 TL'lik zam gördü. 

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@