Nisan 2022 Fiyatlarına Göre 2022 Model En Ucuz Fiat Egea Kaç Aylık Asgari Ücretle Alınabilir?

Türkiye'de otomobil fiyatları oldukça yükselirken vatandaşların alım gücü ters orantılı olarak dibe vurdu. Bir asgari ücretli çalışan kaç aylık maaşına hiç dokunmadan sıfır kilometre araç alabilir?

Finans 12.04.2022 - 23:58 12.04.2022 - 23:58 Engin Uzunoğlu

Türkiye'de otomobil fiyatları adeta el yakıyor. Sıfır kilometre otomobil piyasasında oluşan fiyatlar her ay zamlanırken vatandaşların gelirlerine her ay zam uygulanmıyor. Bunun yanında ekonomil gelişmeler de vatandaşların gelirlerini eritiyor. Bu piyasa ortamında sıfır kilometre otomobil sahibi olmak ise oldukça meşakkatli ve uzun bir yol olmaya devam ediyor. Asgari ücretli bir çalışan için ise sıfır kilometre otomobil satın almak oldukça uzak bir hayal haline geldi. 

ASGARİ ÜCRETLİ ÇALIŞANLAR KAÇ AYLIK MAAŞLARIYLA SIFIR KİLOMETRE OTOMOBİL ALABİLİRLER

Türkiye'de çalışanların oldukça önemli bir kısmı asgariş ücret karşılığında gelir elde ediyorlar. Bundan dolayı da en önemli gelir sınıfını asgari ücretliler oluşturuyor. Bir asgari ücretlinin sıfır kilometre otomobil sahibi olabilme imkanı da sorgulanan konular arasında yer alıyor.

Türkiye otomobil piyasasında yer alan otomobiller içerisinde Fiat Egea en ucuz otomobiller sınıfında yer alan modellerden birisi olarak biliniyor. Buna göre Fiat Egea Sedan model aracın en düşük versiyonu 289.900 TL'ye satılıyor. Nisan ayı fiyatı olarak bu fiyat belirlenirken asgari ücretlilerin bu otomobili satın almaları için uzun yıllar birikim yapmaları gerekiyor.

Türkiye'de Ocak 2022'den itibaren net asgari ücret 4.253 TL oalrak uygulanıyor. Asgari ücretliler 289.900 TL değerinde Fiat Egea Sedan'I satın alabilmek için 68 aylık maaşlarını biriktirmeleri gerekiyor. Yaklaşık 5,5 yıllık maaş karşılığında alınabilecek olan bu otomobil uzak bir hedef olarak kalmaya devam etmek durumunda. 

Asgari ücretliler maaşlarına hiç dokunmadan 68 ay boyunca birikim yapmaları durumunda en ucuz fiyatlı sıfır kilometre otomobillerden birisini satın alabiliyorlar. Maaşlara hiç dokunulmaması olabilecek bir durum değilken  Türkiye'deki otomobil fiyatlarının yüksekliğine ve alım gücünün ne kadar düştüğüne net bir örnek olarak gösterilebiliyor.

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@