Nisan Ayı Kira Zam Oranı ÜFE Yerine TÜFE Oldu, 1 Aylık Kiranın Yarısı Cepte Kaldı!

Nisan ayı kira zam oranı 2021 belli oldu. Nisan ayında kiralara yüzde 13,18 oranında zam geldi. Hatırlanacağı üzere kira artış oranı için yapılan yasal düzenleme ile ÜFE yerine TÜFE kullanılmaya başlanmıştı. Bu değişiklik olmasaydı kiralara kaç TL zam gelecekti?

Nisan Ayı Kira Zam Oranı ÜFE Yerine TÜFE Oldu, 1 Aylık Kiranın Yarısı Cepte Kaldı!

Kira artış oranı Nisan 2021 dün TÜİK tarafından açıklanmıştı. Yapılan açıklama kapsamında Nisan ayında kiracılara yapılabilecek en yüksek zam sınırı yüzde 13,18 olarak belirlendi.

TÜİK TEFE TÜFE Mart ayı enflasyonu rakamları içerisinde yer alan 12 aylık TÜFE ortalaması yüzde 13,18 olarak belirlenirken 12 aylık ÜFE ortalaması ise yüzde 17,04 oldu.

NİSAN AYI KİRA ZAM ORANI TÜFE Mİ, ÜFE ÜZERİNDEN Mİ HESAPLANACAK?

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından açıklanan rakamlar ile beraber ev sahipleri ve kiracılar için uygulanacak resmi zam oranı da belirlenmiş oldu.

Yeni Ekonomi Programı kapsamında yapılan kanuni değişiklik ile ev sahipleri tarafından kiracılara uygulanabilecek en yüksek yasal zam oranı sınırı ÜFE yerine TÜFE üzerinden hesaplanmaya başlanmıştı. Bu kapsamda Nisan ayı kira zammı da ÜFE ortalaması yerine TÜFE ortalaması üzerinden hesaplanmaya başlandı.

1 AYLIK KİRANIN YARISI CEPTE KALDI!

TÜİK tarafından açıklanan kira zam oranı için ÜFE ortalaması kullanılsaydı aylık kirası 2 bin lira olan bir kiracının ödeyeceği zam oranı yüzde 17,04 üzerinden 340,80 TL olarak gerçekleşecekti.

Hesaplama yüzde TÜFE üzerinden yüzde 13,18 oranı ile yapılacağı için 263,60 lira olarak gerçekleşecek. Yani aylık kira bedeli 77,20 lira daha az hesaplanırken 12 aylık toplam kira bedeli ise 926,40 lira azalmış olacak. Bu sayede 2 bin liralık kiranın yarısı kiracının cebinde kalmış oldu. Nisan ayında kira sözleşmesi sona eren kiracılar için ev sahipleri en fazla yüzde 13,18 oranında zam yapabilecekler.