Nisan'da FED Toplantısı Var Mı, Ne Zaman Yapılacak? Faiz Kararı Ne Olur?

Amerikan Merkez Bankası Fed'in bir sonraki toplantı tarihi merak edilirken Nisan'da Fed toplantısı yapılacak mı, ne zaman yapılacak ortaya çıktı. İşte o tarihler.

Finans 07.04.2022 - 15:27 07.04.2022 - 15:27 Büşra Uluşen

Amerikan Merkez Bankası FED'in Mart ayında gerçekleşen faiz toplantısının ardından 2018 yılından sonra ilk kez faiz artırma kararı alınmıştı. Bu karar ile birlikte politika faizi 25 baz puan artırılırken 0,25 - 0,50 aralığına yükselen faiz, piyasaları karıştırdı. 

Rusya - Ukrayna savaşı devam ederken Batılı ülkelerin Rusya'ya uyguladığı yaptırımlar ile dünya genelinde yaşanan yüksek enflasyon krizi nedeniyle Fed'in faiz artırma kararı alması kaçınılmaz olmuştu. Bu kararın ardından gözler bir sonraki toplantı tarihine çevrildi. Fed'in bir sonraki faiz toplantısı ne zaman?

NİSAN AYINDA FED TOPLANTISI VAR MI, SONRAKİ TOPLANTI NE ZAMAN?

Fed'in faiz toplantıları yılda 8 kez yapılmaktadır. 2022 yılında ilk toplantı 25-26 Ocak, ikinci toplantı ise 15-16 Mart tarihleri arasında yapılmıştı. Son toplantıdan faiz kararı çıkmasının ardından bir sonraki toplantı tarihi merak ediliyor. 

Nisan ayında ABD Merkez Bankası FED faiz toplantısı düzenlenmeyecek. 2022 yılının 3. faiz toplantısı 3-4 Mayıs 2022 tarihlerinde yapılacak. 

Sonraki toplantılar da Haziran, Temmuz, Eylül, Kasım ve Aralık aylarında gerçekleşecek. Ekonomistler FED'in bu yıl içerisinde 6 kez faiz artırımına gidebileceğini düşünürken bunlardan ilki şimdiden gerçekleşti. Ekonomistlerin tahminlerinin doğru çıkabilmesi içim Fed'in bundan sonraki tüm toplantılarda faiz artırma kararı alması gerekiyor. Öte yandan Fed Başkanı Jerome Powell, daha önce yaptığı açıklamada gerekli gördükleri durumda daha fazla bir faiz artırımına gidebileceklerinin sinyalini vermişti. 

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@