Nobel Ödüllü Ekonomistten Korkutan Bitcoin Tahmini: Ekonomik Kriz Geliyor!

Nobel ödüllü iktisatçı Paul Krugman bitcoin yatırımcıları için çok önemli açıklamalarda bulundu. Kripto para piyasaları hakkında değerlendirmede bulunan Krugman ekonomik kriz uyarısı yaptı.

Finans 07.02.2022 - 08:20 07.02.2022 - 08:24 Gülcan Özer

Kripto para piyasaları bir süredir yaşadıkları yoğun kan kaybı ve düşüşler ile gündemdeki yerini korurken Bitcoin son derece hızlı bir yükselişle yeniden kendisini 40 bin doların üzerine atmayı başarmıştı. Süreçte bir kripto para piyasası analizi de Nobel ödüllü iktisatçı Paul Krugman tarafından yapıldı. 

Dünyanın en saygın ekonomistleri arasında yer alan ve Nobel ödülü bulunan Krugman kripto para piyasalarını 2001 senesinde önce Amerika'yı ardından ise tüm dünyayı vuran Mortgage krizine benzeterek yeni bir kriz uyarısında bulundu. Her geçen gün volatilitesi yükselen kripto paralar için karamsar yorumlarda bulunan Krugman parasını bu alana yatıran kişileri uyardı. 

KRİPTO PARA SAADET ZİNCİRİ Mİ, YENİ BİR EKONOMİK KRİZ YARATIR MI?

Daha öncede hakkında saadet zinciri olduğu yönünde haberler çıkan Bitcoin için yeni açıklamalarda bulunan Ekonomist Krugman kripto paraları, Amerika'da patlayan Mortgage Krizine benzetti. Hatırlanacağı üzere Amerika'da konut fiyatları büyük bir hızla yükselmiş, Morgage kredileri için dönüş sorunları yaşanmış, pek çok kişi borcunu ödeyememiş, ev fiyatları bir anda erimişti. 

Bu kriz ile kripto paralar arasında rahatsız edici bir paralellik bulunduğunu belirten Krugman “15 yıl önceki yüksek faizli kredilerin çöküşüyle rahatsız edici benzerlikleri var. Borçlu olan birçok kişi tam olarak neyin içine girdiğini bilmiyor. Bununla birlikte kripto paralar, temel ekonomik verilerle ilgisiz görünen büyük fiyat dalgalanmaları ile bir varlık sınıfının olabilecek en riskli halidir” değerlendirmesinde bulundu. 

bitcoin bugün kaç dolar 7 şubat

BUGÜN BİTCOİN NE KADAR, 1 BTC KAÇ DOLAR OLDU?

Bitcoin yaşadığı sert kayıpların ardından yeniden yükselişe geçerken yeni güne 42 bin doların hemen üzerinde 42 bin 856,90 dolar seviyesinde başladı. 36 bin dolar seviyesini test eden bitcoin için 30 bin doların altı seviyeleri tartışılmaya başlanmıştı.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@