Normalleşme Genelgesi İçişleri Bakanlığı Tarafından Yayımlandı! 65 Yaş Üstü 20 Yaş Altı Hafta İçi Yasak Saatleri ve Sokağa Çıkma Yasağı Kalkan İller!

Koronavirüs salgını nedeni ile yüksek risk grubu altında yer alan 65 yaş üstü kişiler ile hastalığın taşınmasını hızlandırdıkları gerekçesi ile 20 yaş altı kişilerin kısıtlanmasına karar verilmişti.

Normalleşme Genelgesi İçişleri Bakanlığı Tarafından Yayımlandı! 65 Yaş Üstü 20 Yaş Altı Hafta İçi Yasak Saatleri ve Sokağa Çıkma Yasağı Kalkan İller!

Koronavirüs salgını nedeni ile yüksek risk grubu altında yer alan 65 yaş üstü kişiler ile hastalığın taşınmasını hızlandırdıkları gerekçesi ile 20 yaş altı kişilerin kısıtlanmasına karar verilmişti. 1 Mart 2021 tarihi itibari ile Türkiye yerinde karar dönemi ile yeni normalleşme sürecine geçerken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabine toplantısı sonrası ulusa sesleniş konuşması ile merak edilen yeni dönem kararlarını duyurdu.

65 YAŞ ÜSTÜ SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI KALKAN İLLER HANGİLERİ?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün yapmış olduğu açıklamasında düşük ve orta riskli illerde yasakları kaldırdıklarını duyurmuştu. Bu kapsamda 65 yaş üstü vatandaşlarımıza yasakların kaldırıldığı şehirler arasında haritada mavi renk ile gösterilen düşük riskli şehirler arasında yer alan Ağrı, Batman, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Hakkari, Iğdır, Mardin, Muş, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak, Uşak, Van ile,

Haritada sarı renk ile gösterilen orta risk grubunda yer alan Adana, Afyonkarahisar, Ankara, Aydın, Bartın, Bayburt, Bursa, Çankırı, Çorum, Denizli, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karabük, Kars, Kastamonu, Kırşehir, Malatya, Manisa, Nevşehir, Sivas, Tunceli, Yozgat illerinde yasaklar kaldırılmış oldu.

YASAĞIN DEVAM ETTİĞİ YÜKSEK VE ÇOK YÜKSEK İLLERDE 65 YAŞ ÜSTÜ SOKAĞA ÇIKMA SAATLERİ KAÇ OLDU?

Yasakların devam edeceği iller ise yüksek risk grubunda yer alan Antalya, Ardahan, Artvin, Bilecik, Bolu, Çanakkale, Düzce, İstanbul, İzmir, Karaman, Kayseri, Kırıkkale, Kırklareli, Kilis, Kocaeli, Kütahya, Mersin, Muğla, Niğde, Tekirdağ, Yalova, Zonguldak ile çok yüksek risk grubunda yer alan Adıyaman, Aksaray, Amasya, Balıkesir, Burdur, Edirne, Giresun, Gümüşhane, Konya, Ordu, Osmaniye, Rize, Sakarya, Samsun, Sinop, Tokat, Trabzon olarak ilan edildi.

Bu illerde ikamet eden 65 yaş üstü vatandaşlarımız 10:00 ile 14:00 saatleri arasında dışarıya çıkabilecek, bu saatlerin dışında yine sokağa çıkma yasağı uygulaması devam edecek.

Normalleşme Genelgesi İçişleri Bakanlığı Tarafından Yayımlandı! 65 Yaş Üstü 20 Yaş Altı Hafta İçi Yasak Saatleri ve Sokağa Çıkma Yasağı Kalkan İller! - Resim 1

20 YAŞ ALTI SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI KALKAN İLLERİN LİSTESİ!

20 yaş altına sokağa çıkma yasağının kaldırıldığı iller haritada mavi renk ile gösterilen düşük riskli şehirler arasında yer alan Ağrı, Batman, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Hakkari, Iğdır, Mardin, Muş, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak, Uşak, Van ile,

Haritada sarı renk ile gösterilen orta risk grubunda yer alan Adana, Afyonkarahisar, Ankara, Aydın, Bartın, Bayburt, Bursa, Çankırı, Çorum, Denizli, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karabük, Kars, Kastamonu, Kırşehir, Malatya, Manisa, Nevşehir, Sivas, Tunceli, Yozgat olarak sıralandı.

20 YAŞ ALTI HAFTA İÇİ YASAK SAATLERİ! 20 YAŞ ALTINA YASAK NE ZAMAN KALKACAK, SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI NE ZAMAN, HANGİ SAATLERDE SERBEST OLDU?

Bu illerin dışında kalan 39 ilimizde ise 20 yaş altına sokağa çıkma yasağı devam edecek. İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada yüksek ve çok yüksek risk grubunda yer alan illerde yaşayan 20 yaş altına sokağa çıkma saatleri 14:00 - 18:00 olarak belirlendi.