Normalleşme Öncesi İçişleri Bakanlığı'ndan Son Dakika Sokağa Çıkma Yasağı Açıklaması

Pandemi süreci tedbirlerinin ne zaman kaldırılacağı, hangi illerde kısıtlamaların esnetileceğine ilişkin sorular merak edilirken İçişleri Bakanlığı'ndan yeni genelge yayımlandı.

Normalleşme Öncesi İçişleri Bakanlığı'ndan Son Dakika Sokağa Çıkma Yasağı Açıklaması

Pandemi süreci tedbirlerinin ne zaman kaldırılacağı, hangi illerde kısıtlamaların esnetileceğine ilişkin sorular merak edilirken İçişleri Bakanlığı'ndan yeni genelge yayımlandı. İçişleri Bakanlığı tarafından tüm il valiliğine gönderilen genelgede yasakların uygulama aşamalarına ve açık olacak işletmelere dair bilgi verildi.

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI'NDAN SOKAĞA ÇIKMA AÇIKLAMASI

İçişleri Bakanlığı sokağa çıkma yasakları kapsamında uygulamanın devam edeceğini bildirdiği genelgesinde; tüm yurt geneli sokağa çıkma yasaklarının Cuma akşamı saat 21.00 itibariyle başlayacağını, Pazartesi sabahı saat 05.00 itibariyle sona ereceğini duyurdu. Sokağa çıkma yasağı uygulamasında herhangi bir zorluk yaşanmaması adına, tüm tedbirlerin alındığını duyuran İçişleri Bakanlığı işletmelerin durumlarına dair de bilgi verdi.

Normalleşme Öncesi İçişleri Bakanlığı'ndan Son Dakika Sokağa Çıkma Yasağı Açıklaması - Resim 1

Açık Olacak İşletmeler

İçişleri Bakanlığı sokağa çıkma yasağı olan günlerde hangi işletmelerin hangi saatlerde açık olacaklarına dair kapsamlı bilgi verdi. Bakanlık açıklamasında "Market, bakkal, manav, kasap, kuruyemişçiler ve çiçekçiler bugün saat 20.00'ye kadar, Cumartesi ve Pazar günleri ise 10.00-17.00 saatleri arasında açık olacaktır. Yine belirtilen süre içerisinde marketler, bakkallar, manavlar, kasaplar, kuruyemişçiler ve çiçekçiler telefonla ya da online olarak aldıkları siparişleri teslim edebileceklerdir." bilgisine yer verdi.

Lokanta ve Restoranların Durumu

Bakanlığın normalleşme süreci öncesinden yayımladığı genelgesinde lokanta ve restoran gibi işletmelerin durumlarına dair de uygulanacak kararlar yer aldı. "Lokanta/restoran, pastane ve tatlıcı tarzı işyerleri ise bugün saat 20.00'ye kadar paket servis+ gel-al şeklinde, 20.00-24.00 saatleri arasında ise sadece paket servis şeklinde faaliyet gösterecek olup bu işyerleri Cumartesi ve Pazar günleri 10.00-24.00 saatleri arasında paket servis faaliyetlerine devam edebileceklerdir."

Vatandaşlar tarafından merak edilen işletmeler arasında yer alan unlu mamul ruhsatlı işyerlerinin hangi saatlerde açık olacağını ilan eden İçişleri Bakanlığı, bu iş yerlerinin sadece ekmek satan bayilerinin açık olacağını duyurdu.

Online Sipariş İşlemleri

İçişleri Bakanlığı online sipariş firmalarının çalışma saatlerine ilişkin "Online sipariş firmaları da Cuma, Cumartesi ve Pazar günlerinde 10.00-24.00 saatleri arasında siparişleri teslim edebileceklerdir " bilgisini verdi.

Normalleşme Öncesi İçişleri Bakanlığı'ndan Son Dakika Sokağa Çıkma Yasağı Açıklaması - Resim 2

VATANDAŞLARA UYARI GELDİ

İçişleri Bakanlığı yayımladığı genelgesinin sonunda vatandaşlara bazı uyarılarda bulundu. Vatandaşların ikamet ettikleri konutlara en yakın market, bakkal, manav, kasap, kuruyemişçi, çiçekçi ve fırın ya da ekmek satış bayine yürüyerek gidebileceklerinin aktarıldığı genelgede, bu tür işyelerinde yoğunluğa sebep olunmaması gerektiği vurgulandı.

Emlak365.com