>

Normalleşmeye Geçiş Mart Ayı İle Başlıyor! Normalleşme Takvimi Ne İçeriyor?

Cumhurbaşkanı Erdoğan son kabine toplantısı ardından milyonların merakla beklediği kısıtlama kararlarına ilişkin önemli ayrıntılara değindi.

Normalleşmeye Geçiş Mart Ayı İle Başlıyor! Normalleşme Takvimi Ne İçeriyor?

Cumhurbaşkanı Erdoğan son kabine toplantısı ardından milyonların merakla beklediği kısıtlama kararlarına ilişkin önemli ayrıntılara değindi. Açıklamaları kapsamında il bazında normalleşme sürecinin ilk adayları ise Sağlık Bakanlığı verilerine göre belirlendi.

Erdoğan’ın Açıklamaları

Koronavirüs ile mücadele yolunda flaş kararları dile getiren Erdoğan, kafe ve restoranların açılıp açılmayacağına ilişkin konuşmaları da netleştirdi. Erdoğan toplantı sonrası özet konuşmasında, ‘’ Şu anda 5,5 milyon üzerinde bir aşılama kampanyasının sonuna geldik. Neredeyse bunun dünyada benzeri yok. Bu işi başaran Türkiye olurken, 1. Aşı guruplarının kapsamı genişletildi. Haki hazırda 5 milyon 700 bin aşılama sayısına ulaşmış durumdayız.’’ dedi.

Sözlerine devam ederken ‘’ İlk etapta ihtiyacımız olan aşılar ile ilgili tüm bağlantıları yaptık. tedariklerini ise parça parça geçekleştiriyoruz. Yerli aşıyı ise yakından takip ediyoruz. Mart aşılamada çok büyük bir mesafe aldığımız dönem olacak. İnşallah artık yüksek vaka rakamlarını görmeyeceğiz. İllerimizi ise Sağlık Bakanlığı verilerine göre 4 guruba ayırarak Mart ayı başı itibariyle kademeli şekilde normalleşme sürecine sokuyoruz.’’ dedi.

Listenin Başındaki İl!

Bu açıklamalar kapsamında iş sektöründen, tüm kesindeki vatandaşlara kadar herkesin heyecan ile beklediği kısıtlamaların kalkmasına ilişkin yakın tarih belli oldu. Mart ayı başı ile il bazında kısıtlamalar hafifleyecek. Düşük riskli olan ve ilk olarak normalleşmeye dahil edilecek olan il ise Van olarak belirleniyor.

Cumhur Başkanı Erdoğan açıklamasına devam ederken ‘’ İllerimizi vaka ve aşı oranları gibi kriterleri dikkate alarak düşük, orta ve çok yüksek riskli guruplara ayıracağız. Normalleşme takvimini de bu sınıflara göre yürüteceğiz.’’ dedi. Bu açıklamadan da anlaşılacağı gibi bir anda kısıtlamalara son verilmeyecek. Mar ayı başında ilk olarak en az vaka sayısı olan ve aşılama süreci en iyi işleyen il için kısıtlama kaldırılacak. Ardından kademeli şekilde kısıtlamalar kaldırılacak.