Noterde Güven Sorununa Son! Halkbank Güvenli Ödeme İle Araç Satışı Artık Çok Daha Güvenli

Halkbank araç alım satımlarında müşterilere güvenli ödeme sistemi sağlıyor. Güvenli ödeme sisteminin nasıl çalıştığı ve ödemelerin nasıl yapıldığını aktarıyoruz.

Finans 19.10.2021 - 17:47 19.10.2021 - 17:47 Mustafa KARAGÖZ

Halkbank, noter sistemiyle entegre edilen güvenli ödeme sistemini duyurdu. Artık 2.el araç satışlarında noterde güven sorunu kalmayacak. Halkbank aracılığıyla gerçekleştirilecek işlemlerde alıcı parayı Halkbank güvenli ödeme sistemine aktarırken araç satışı sonrasında ilgili bedel satıcı hesabına geçecek. Böylece araç tescili esnasında oluşan güvensizlik ortadan kalkacak. Gerekli tüm detaylar için haberimizi okumayan devam edin.

Halkbank Güvenli Ödeme Sistemi Nedir?

Uzun yıllardan beri 2.el araç alış ve satış işlemlerinde çeşitli sıkıntılar yaşanmakta. Arabayı alan taraf satış işlemi gerçekleşmeden parayı göndermek istemezken satıcı ise satış sözleşmesini imzalamak için belirli bir bedel istemekte. Bu gibi hususlar 2.el araç satış işlemlerini bir hayli zora sokmaktaydı. Bunun farkına varan Halkbank, noter sistemiyle entegre olarak çalışan güvenli ödeme sistemini geliştirdi.

Halkbank güvenli ödeme sistemi, alıcı ve satıcı arasında garantör bir bankanın olması sebebiyle işlemlerin güvenle gerçekleşmesini sağlayan iki taraflı bir ödeme sistemi olarak tanımlanabilir.

Halkbank Güvenli Ödeme Sistemi Nasıl Çalışır?

Halkbank güvenli ödeme sistemine erişmek üzere buraya tıklayabilirsiniz. İlgili sayfada satıcı, gerekli bilgileri sisteme girer. Alıcının Halkbank müşterisi olma zorunluluğu bulunmazken satıcı tarafın mutlaka Halkbank hesabı olmalıdır. Açılan sayfada müşteri numarası, T.C kimlik ya da vergi kimlik numarası, cep telefon numarası gibi bilgilerin sisteme girilmesi gerekir. 

Satıcı taraf; kendisine, alıcıya ve satışı yapılacak araca ait bilgileri sisteme girer. Giriş esnasında hem alıcının, hem de satıcının güncel telefon bilgisinin kullanılması zorunludur. İlgili işlemlerin onaylanmasının akabinde Halkbank güvenli ödeme hesabına ait İBAN bilgisi ve Halkbank tarafından tanımlanan referans numarası bu numaralara gönderilir. 

Size sunduğumuz sayfanın sağ üst köşesindeki sekmeleri kullanarak alıcı ve satıcı adına işlem yapılabilir. Alıcı taraf, SMS ile kendisine gönderilen referans bilgisini de kullanarak sistem kaydını gerçekleştirir. Alıcının Halkbank hesabı varsa havale ile, yoksa EFT ile araç satış bedeli Halkbank güvenli ödeme hesabına gönderilir. Daha sonra noter satışı gerçekleştirilir ve tescil işlemlerinin tamamlanmasının ardından ilgili tutar satıcı hesabına geçilir. 

Başvuru yapıldıktan sonraki 1 iş günü içerisinde işlemlerin tamamlanması gerekir. Ertesi iş günü mesai saatine kadar tamamlanmayan işlemler otomatik olarak iptale döner. Alıcı ve satıcı tarafın işlemden vazgeçmesi halinde de işlem iptali sağlanabilir. İlgili işlemde 21,82 TL tutarında işlem ücreti alınmaktadır. Söz konusu tutar satıcı hesabından tahsil edilir. Alıcı ve satıcı taraflar, Halkbank güvenli ödeme sisteminden kaynaklı ücret için anlaşma yoluna gidebilirler.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@