Nüfus Azaldı 600 Bin TL'lik Teşvik Geldi! Adaya Yerleşene Peşin Ödenecek

İskoçya'da da büyük şehirlere göç sorunu kırsal alanlarda nüfusun azalması hatta tamamen yok olma tehdidi oluşturuyor. Hükümet ise bedava ev ve ek ödeme ile teşvik veriyor.

Nüfus Azaldı 600 Bin TL'lik Teşvik Geldi! Adaya Yerleşene Peşin Ödenecek

Avrupa'da son dönemlerde birçok belediye tarafından uygulanan yöntem İskoçya'da da hayata geçirilmeye hazırlanıyor. İskoç hükümeti nüfusun artırılması ve yerleşmenin az olduğu yerlerde yaşamın devam etmesi için teşvik programlarına başladı.

ADALARA YERLEŞENE 600 BİN TL VERİLECEK

İskoç hükümeti tarafından hazırlanan plan kapsamında adalara yerleşenlere, kalıcı olarak oturma sözü verenlere 50 bin Sterlinlik ödeme yapılacak. Yaklaşık 600 bin TL'lik bu teşvik ile yerleşik nüfus sağlamak isteyen İskoç hükümeti özellikle adalarda yaşamak isteyenlere bu teşviki sağlayacak.

iskoç adaları2

İskoçya'da yer alan çok sayıda adada nüfus giderek azalmaya başladı. Genç nüfusun başta iş imkanları olmak üzere çeşitli nedenlerle büyük kentlere hatta başka ülkelere gitmesi nedeniyle hükümet bu konuda teşvik planı oluşturdu. Plan kapsamında 93 farklı adada yaşamaya devam edecek olanlara 50 bin Sterlin (600 bin TL) değerinde ödeme yapılacak.

Toplam 5 milyon Sterlin ödenek ayrılan plan ile teşvikten yararlanacak kişilerin adalarda kalıcı yaşam sürmeleri hedefleriniyor. Ayrıca adalaarda ev alması, ev yapması, iş kurmaları planlanıyor. Yaşamın devamı için başlatılan projenin önümüzdeki süreçte kapsamının genişleyebileceği ifade ediliyor.

iskoç adaları

Hükümet, söz konusu girişim ile nüfusu 20 binin altında olan 93 adanın çoğunda gençlerin iş için büyükşehirlere gitmesinin önüne geçmeyi hedefliyor. Görüşmelerin ardından tşvik planı uygulamaya konacak ve başvurular alınacak.

SONRAKİ HABER